Rozmowy o filozofii - odcinek 5.

Zapraszamy do słuchania rozmów z cyklu „Wielkie pytania filozoficzne". Podcasty powstają głównie na kanwie książek wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego w serii: „Kim jest człowiek?". Nagrania audio tworzą studenci filozofii z Koła Naukowego IDEA działającego przy Instytucie Filozofii UŁ. Na cykl składa się seria inspirujących rozmów z wykładowcami Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ: lodz.university/UeBL . Dotychczas ukazało się pięć odcinków, kolejne nagrania będą publikowane sukcesywnie na kanale Soundcloud UŁ: soundcloud.com/unilodz

Tytuł książki wokół której toczy się kolejna rozmowa brzmi "Godny pożądania stan świadomości
O przyjemności jako wartości ostatecznej".

"Życie człowieka może być dobre na wiele sposobów. Można być wybitną pianistką, której chcą słuchać ludzie na całym świecie, najlepszym kucharzem, który dostał kolejną gwiazdkę Michelin, podziwianą pięknością, której pożąda wielu mężczyzn. Czy jest coś wspólnego tym różnym drogom dobrego życia, co pozwala nam dokonać pozytywnej oceny, nawet jeśli jest ona ograniczona tylko do pewnego jego aspektu? Kiedy możemy powiedzieć o naszym własnym życiu, że jest dobre? Co jest naszym dobrostanem i w jaki sposób mamy go realizować w naszym życiu? Będę bronić tezy, że tym, co dla nas ostatecznie dobre, jest przyjemność rozumiana jako godny pożądania stan świadomości."

dr Katarzyna de Lazari-Radek, Instytut Filozofii UŁ

W opisie wydawcy czytamy: Katarzyna de Lazari-Radek przeprowadza współczesną obronę hedonizmu, biorąc pod uwagę argumenty filozoficzne, neuronaukowe i psychologiczne. Stawia śmiałą tezę, że przyjemność to stan mentalny, który sam w sobie jest „godny pożądania”. Porusza zagadnienia: dobrostanu, szczęścia, dobrego życia, wartości i perfekcjonizmu. Podejmuje też polemikę z takimi filozofami, jak Robert Nozick, Gilbert Ryle i Fred Feldman.

Czego dotyczy rozmowa?

„Jeśli się ma taką dyspozycję do patrzenia na ten świat bardziej pozytywnie, to to całe zło, które nas otacza, jest tylko jakimś asumptem do tego, żeby coś z tym zrobić, żeby z nim walczyć, żeby się nie poddawać”

mówi autorka książki.

O podcastach

Seria książek „Kim jest człowiek?” na podstawie której są realizowane nagrania składa się z pozycji tłumaczonych z języków obcych, z prac polskich oraz wywiadów z myślicielami zajmującymi się problematyką człowieczeństwa. Głos w książkach zabierają ważni uczeni tworzący w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz współcześni: przedstawiciele nauk przyrodniczych, społecznych oraz z kręgów: filozoficzno-teologicznego i antropologiczno-kulturowego.

"Interesują mnie odpowiedzi na podstawowe pytania nurtujące człowieka. Zagadnienia, którym się przyglądam fascynują mnie i elektryzują. Dzięki pogłębionym rozmowom z filozofami z Uniwersytetu Łódzkiego zyskuję na nie nową perspektywę i mam nadzieję, że nasi słuchacze również."

Mateusz Gholamy, student filozofii z Koła Naukowego IDEA

Poprzednie nagrania z cyklu

„Prawda i życie” W pierwszym odcinku Mateusz Gholamy wspólnie z dr Marcinem Bogusławskim (Instytut Filozofii UŁ) zastanawiają się nad znaczeniem pojęcia prawdy w filozofii, nauce, ale przede wszystkim w codziennym, praktycznym działaniu. Próbując jakoś uchwycić i zdefiniować to tak trudno uchwytne, ale przecież bardzo ważne dla człowieka pojęcie, rozmówcy starają się znaleźć niezawodne metody zdobywania prawdy (jeżeli ich znalezienie jest w ogóle możliwe).

Drugim podcastem w serii jest „Status moralny”Szeroko pojęta problematyka etyczna na pewnym etapie refleksji (a może na samym jej początku) powinna pobudzać do refleksji nie tylko nad człowiekiem, ale też nad statusem moralnym wszystkich istot żywych. Dawid Góras w rozmowie z dr Krzysztofem Kędziorą (Instytut Filozofii UŁ) próbują odpowiedzieć między innymi na pytanie, w jakim stopniu i czy w ogóle powinniśmy ekstrapolować reguły moralne, które stosujemy do innych ludzi, poza świat człowieka.

Trzeci podcast nosi tytuł „Dlaczego kochamy?”Problematyka miłości jest wielkim i niezwykle rozległym zagadnieniem, eksplorowanym od tysiącleci przez mit, sztukę, filozofię, religię, a od jakiegoś czasu także przez różne nauki. Mateusz Gholamy w rozmowie z prof. Pawłem Pieniążkiem (Instytut Filozofii UŁ) skupiają się głównie na jej filozoficznym rozumieniu, zastanawiając się między innymi nad relacjami łączącymi pojęcie miłości z przyjaźnią, koleżeństwem, kwestiami etycznymi, a także racjonalnością i współczesnymi przemianami obyczajowymi.

Tytuł książki wokół której toczy się kolejna rozmowa to "Profile metafilozoficzne" Prof. Ryszard Kleszcz (Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego) w rozmowie z Mateuszem Gholamym (student filozofii z Koła Naukowego IDEA) opowiada między innymi o swojej najnowszej książce, poświęconej problematyce metafilozoficznej w badaniach Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Jednak rozmowa, jak to często w przypadku podcastu WPF bywa, stara się dotykać podstawowych zagadnień filozoficznych możliwie jak najszerzej. Stąd dyskusja staje się właściwie w dużej mierze próbą refleksji nad stanem, statusem i podziałami filozofii współczesnej, a także nad tym, co może dać samym filozofom i sympatykom tej dziedziny spojrzenie na filozofię z perspektywy metafilozoficznej.

Materiał źródłowy: WUŁ, KN IDEA