Office 365 Pro Plus dla całej społeczności UŁ!

W ostatnim czasie komunikacja elektroniczna okazała się jednym z filarów procesu dydaktycznego, a specyficzny i pełen wyzwań okres pracy zdalnej przyśpieszył potrzebę jej udoskonalania. Wykładowcy i studenci od lat wymieniają setki tysięcy maili, opracowują też i udostępniają pliki tekstowe oraz graficzne. Mijające miesiące spowodowały jeszcze większą intensyfikację tych działań, poszerzoną o częste wideokonferencje. Nasza uczelnia, wychodząc naprzeciw tej sytuacji, podpisała z firmą Microsoft umowę, w ramach której członkowie społeczności otrzymają dostęp do pakietu Office 365 Pro Plus, co dodatkowo ułatwi im pracę oraz studiowanie.

Podstawowymi narzędziami, wykorzystywanymi w Uniwersytecie Łódzkim do wirtualnej współpracy, są programy firmy Microsoft, oferowane w ramach pakietu Office 365. Wykorzystywanie Office 365 pozwalało na ustandaryzowanie usługi poczty elektronicznej i obszaru narzędzi chmurowych, jednak na UŁ brakowało ujednolicenia w obszarze pakietu biurowego, dostępnego bezpośrednio na komputerach czy urządzeniach mobilnych.

Podpisana właśnie umowa pozwoli na pełną standaryzację w obszarze podstawowych narzędzi informatycznych na całym uniwersytecie już od przyszłego roku akademickiego. Oznacza to, że na każdym z ponad 6000 komputerów uczelnianych - niezależnie od wydziału i jednostki - dostępna będzie ta sama, pełna i najnowsza wersja pakietu biurowego Microsoft Office. W jego skład wchodzą m.in. MS Word, Excel, PowerPoint, OneNote czy Outlook.

- Ostatnie miesiące potwierdziły, że zapewnienie narzędzi do dydaktyki bezpośrednio w budynkach UŁ nie wystarczy, dlatego umową objęci zostali też wszyscy pracownicy i studenci naszej uczelni - wyjaśnia prof. Sławomir Cieślak, prorektor ds. kształcenia. - Z naszych obserwacji wynika, że tylko w kwietniu 2020 roku na platformie e-learningowej eCampus studenci Uniwersytetu Łódzkiego dokonali ponad 11 mln odsłon. Natomiast w okresie pandemii na MS Teams wykonywane było średnio 1700 połączeń dziennie. Oznacza to, że nasza społeczność efektywnie przeszła na tryb kształcenia zdalnego i zdalnej pracy administracji, intensywnie korzystając z dostępnego oprogramowania. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort nauczania i realizowania obowiązków, postanowiliśmy zagwarantować wszystkim dostęp do niezbędnych, obsługiwanych przez system Microsoft programów - tak aby każdy mógł otwierać pliki bez konieczności korzystania z innych, niekiedy niekompatybilnych i generujących błędy, aplikacji.

Co oznacza podpisanie umowy z Microsoftem? Każdy członek społeczności Uniwersytetu Łódzkiego, korzystając ze swojego uczelnianego konta, będzie mógł zainstalować pakiet Office na 5 komputerach PC lub Mac, 5 tabletach oraz 5 telefonach w ramach swojego gospodarstwa domowego. Dodatkowo uczelnia otrzyma dostęp do narzędzi oferowanych w ramach programu Azure Dev Tools for Teaching. Oferuje to możliwość poszerzania programu studiów np. o znajomość narzędzi z obszarów sztucznej inteligencji, machine learning czy szeroko pojętych nauk o danych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/