Na Uniwersytet Łódzki przyjechali studenci i ich opiekunowie z kilku liczących się chińskich uczelni, m. in. Sichuan University, Jinan University, Guilin University of Technology, Nankai University, Shanghai University. Dla studentów przygotowano zajęcia z wiedzy o Polsce oraz do wyboru: z ekonomii, ekohydrologii i informatyki. Młodzi Chińczycy poznają także bliżej nasz kraj, region i Łódź na wycieczkach i spotkaniach.
- Coraz więcej studentów z Chin studiuje na naszej uczelni. W ubiegłym roku było ich w sumie 170 na różnych studiach. W tym roku spodziewamy się ich jeszcze więcej. Nasi studenci także coraz liczniej wyjeżdżają na tamtejsze uczelnie - powiedział prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ
- Program organizowanej przez nas szkoły wpisuje się w aktualne relacje polsko-chińskie. Chińczyków bardzo interesują zagadnienia związane z naszą transformacją gospodarczą. Ekohydrologia to ważna dziedzina dbania o środowisko, na czym Chińczykom coraz bardziej zależy, a naukowcy z UŁ mają ogromne doświadczenia w tym zakresie. Mamy nadzieję, że ta Szkoła Letnia będzie stanowić ważny obszar na mapie aktualnej i przyszłej współpracy Polski i Chin - mówi prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.
Młodzi Chińczycy wysłuchali także wykładu prof. Dominika Mierzejewskiego dotyczącego roli UŁ w stosunkach polsko-chińskich oraz wzięli udział w praktycznym warsztacie nauki podstawowych zwrotów w języku polskim, który poprowadzili dr Marta Ułańska i Sławomir Rudziński ze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.
Szkoła Letnia dla Chin 2017 otrzymała wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Konsorcjum - Polskie Biura Podróży oraz firmy Hatrans operatora połączenia kolejowego Łódź-Chengdu.
Redakcja: Centrum Promocji