Spotkanie z dr. Tomaszem Lachowskim

Zapraszamy na spotkanie z dr. Tomaszem Lachowskim, autorem książki "Perspektywa praw ofiar w prawie międzynarodowym. Sprawiedliwość okresu przejściowego (transitional justice)". Tomasz Lachowski przybliży dylematy społeczeństw powojennych lub postautorytarnych oraz pochyli się nad problematyką rozliczeń zbrodni przeszłości.

Odwołując się do swoich badań terenowych przeprowadzonych w państwach zmagających się z niełatwą przeszłością, takich jak: Bangladesz, Bośnia i Hercegowina, Mozambik oraz Ukraina oraz do metodologii charakterystycznej dla nauk prawnych zwróci uwagę na sytuację prawną ofiar poważnych naruszeń praw człowieka lub prawa humanitarnego w czasie gwałtownych zmian polityczno-społecznych.

Sprawiedliwość okresu przejściowego - transitional justice - dotyczy tematyki związanej z pojęciem sprawiedliwości okresu przejściowego w prawie międzynarodowym. To niezwykle dynamicznie rozwijająca się i istotna dyscyplina wiedzy, która czerpie wprost z nauk prawnych oraz z bogactwa nauk historycznych, politycznych, społecznych, a nawet psychologicznych.

Książka otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych "Gaudeamus".

Spotkanie poprowadzi dr hab. Marek Wasiński.

Dr Tomasz Lachowski - adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy.

Data i miejsce:

Spotkanie odbędzie się 20 listopada o godz. 11.30 w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UŁ

Kontakt: Barbara Jundo-Kaliszewska // barbara.kaliszewska@uni.lodz.pl // 42 235 01 64