Spotkanie z dziennikarzem Tomaszem Smokowskim

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Smokowskim organizowane przez Katedrę Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej i Koło Dziennikarstwa Sportowego. Spotkanie odbędzie się 13 grudnia w auli A1 Wydziału Filologicznego o godzinie 12:00.

Tomasz Smokowski - żadnemu miłośnikowi piłki nożnej nie trzeba go przedstawiać. Jest jednym z najlepszych komentatorów w Polsce, na dowód czego otrzymał 4 Piłkarskie Oscary. Wraz z Andrzejem Twarowskim od ponad 20 lat wyznaczają poziom w polskim dziennikarstwie sportowym. W tym roku obaj pożegnali się z macierzystą stacją.

Tomasz Smokowski w wieku 22 lat dostał pracę w Canal+, który dopiero wchodził na polski rynek. Jak sam przyznaje, dyrektora przekonał do siebie energią i błyskiem w oku. Rzucono go na tak głęboką wodę, że do dziś pamięta pytania, których nauczył się na pamięć na swój pierwszy wywiad na żywo. Po kilku miesiącach połączono go w parę z Andrzejem Twarowskim i tak zaczęła rodzić się legenda "Smoka i Twarożka". Panowie przez jakiś czas docierali się z formułą, aż w 2002 roku powstał program Liga+ Extra, który prowadzili aż do swego odejścia ze stacji jesienią br. W latach 2011-2014 Smokowski pełnił ponadto funkcję dyrektora redakcji sportowej Canal+. Był też stałym ekspertem programu Misja Futbol, emitowanego na YouTube'owym kanale Przeglądu Sportowego.

W wolnych chwilach grywa w tenisa ze Zbigniewem Bońkiem i biega wraz z żoną w maratonach na całym świecie. Na dodatek, na pamiątkę każdego ukończonego maratonu dokłada sobie kolejny tatuaż do kolekcji na ramieniu. Ale tylko do mankietu, żeby nie było ich widać.

Tomasz Smokowski to postać niesamowicie barwna i ruchliwa. Michał Pol, były redaktor naczelny Przeglądu Sportowego oraz prowadzący Misji Futbol, jego odejście ze stacji świetnie podsumował, stwierdzając: "Informacja, że Tomasz Smokowski odchodzi z Canal+ jest dla mnie z gatunku: Sir Alex Ferguson opuszcza Manchester United. Koniec epoki."

Koniec i zarazem początek. Cała piłkarska Polska czeka z zapartym tchem na tajemniczy projekt, o którym szepcze się w kuluarach. Smokowski wielokrotnie podkreślał, że odchodzi ze stacji, aby zrobić coś swojego, autorskiego, że to już czas. Czy będzie to projekt solowy? A może znów będziemy mieli okazję zobaczyć duet z Twarowskim?

To i wiele innych pytań będzie można zadać komentatorowi 13 grudnia na spotkaniu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.