30 maja, 2018 r.

Strategiczna współpraca z uczelniami z Chin

Strategiczna współpraca z uczelniami z Chin

Uniwersytet Łódzki stawia coraz mocniej na wymianę naukową z Państwem Środka. Nasza uczelnia jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o wymianę studencką i naukową z Chinami.


Program 2+2 w dziedzinie ekonomii jest osiągnięciem największym na co wskazuje jego ogromny rozwój w ciągu ostatnich lat. UŁ wśród polskich uczelni przoduje pod względem liczby studentów z Chin zarówno na studiach pełnych, jak też pod względem wymiany semestralnej. W roku akademickim 2017/18 w Uniwersytecie Łódzkim studiowało 138 Chińczyków. Uczelnia współpracuje z ponad 20 uczelniami z Chin, dla których studentów organizuje corocznie największe pod względem liczebności szkoły letnie w Łodzi (w roku 2017 prawie 200 osób).


Na zaproszenie władz Uczelni do Łodzi przyjechała ośmioosobowa delegacja chińska, w skład której wchodzili przedstawiciele lokalnej administracji prowincji Henan, jak również chińskich uczelni. Goście z Chin odwiedzili m.in. Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, z którego co roku nauczyciele akademiccy wyjeżdżają do uczelni partnerskiej z wykładami przygotowującymi ich do podjęcia studiów w UŁ. Delegacja została również zaproszona do Pałacu Biedermanna na wspólne rozmowy i uroczysty obiad. Obie strony od lat z sukcesem rozwijają współpracę w ramach programu 2+2 jak też wymiany semestralnej. Dyrektor Departamentu Edukacji Prowincji Henan wielokrotnie podkreślał wzorcową współpracę pomiędzy UŁ, a ZZU podając ją jako przykład zarówno na szczeblu Ministerstwa Edukacji Chin jak też dla pozostałych uczelni w prowincji Henan.


Na czele chińskiej delegacji stał Dyrektor Rong Xihai z Departamentu Edukacji Prowincji Henan oraz Shi Maosheng Dziekan ds. kształcenia międzynarodowego w Uniwersytecie Zhengzhou. Wśród delegacji byli również przedstawiciele czterech innych uczelni z Prowincji Henan, która jest parterem strategicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Celem wizyty było pogłębienie istniejącej współpracy z Uniwersytetem Zhengzhou zarówno w prestiżowym programie 2+2 w dziedzinie ekonomii, który był pierwszym tego typu programem akredytowanym przez Ministerstwo Edukacji w Chinach pomiędzy polską i chińską uczelnią, jak też nawiązanie nowych form współpracy z pozostałymi uczelniami z prowincji Henan.


Ze strony Uniwersytetu Łódzkiego delegację przyjęli Prorektor ds. współpracy krajowej i międzynarodowej prof. Paweł Starosta, prof. Zofia Wysokińska (zajmująca stanowisko Prorektora w poprzedniej kadencji, inicjatorka istniejącej współpracy), Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego – prof. Rafał Matera, pełnomocnik Dziekana Wydziału Zarządzania ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Jakub Marszałek, Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą – Liliana Lato oraz dr Marzena Krawczyk – Dyrektor Centrum Rozwoju Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.


Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Doktorat o Holokauście pisany w Izraelu
Następna wiadomość Dr Joanna Kulesza członkiem Komitetu Naukowego Agencji Praw Podstawowych UE