Studenci WPiA ponownie finalistami MŚ prawników!

Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego po raz trzeci z rzędu zwyciężyli w Rundach Narodowych The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition i będą reprezentować Polskę w Finale Światowym (Waszyngton, kwiecień 2019). Ostatnim razem byli w pierwszej pięćdziesiątce światowej, teraz chcą poprawić ten wynik - informuje ich opiekun naukowy i nasz ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego, dr Marek Wasiński z WPiA UŁ.

 

Symulacja rozpraw na mistrzowskim poziomie

Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Monika Danilczuk, Franciszek Jędras, Alicja Ozimek, Agata Szczepańska oraz Jakub Wojtasik.

Opiekunami studentów są dr hab. Joanna Połatyńska oraz dr hab. Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ. W pokonanym polu pozostawiliśmy Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Najlepszym mówcą (The Best Oralist) została Agata Szczepańska. Zespół otrzymał również nagrodę za najlepsze pisma procesowe (The Best Memorials).

Konkurs polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - organem ONZ i jednocześnie najbardziej autorytatywnym sądem międzynarodowym. Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych dwóch fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym "meczem", którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy.

Uczestnicy muszą się wykazać ogromną wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego. W związku z tym, że sprawy będące podstawą konkursów dotyczą realnych, skomplikowanych problemów prawnych, oba konkursy traktowane są jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także wielkich międzynarodowych korporacji prawniczych.

Konkurs im. Jessupa - największy sprawdzian przyszłych prawników

Konkurs im. Jessupa to najstarszy i najbardziej prestiżowy moot court na świecie. Każdego roku biorą w nim udział najlepsze szkoły prawa z ponad stu państw, np. Columbia University, Kings College of London oraz University of Sigapore. Sędziami w toku rozpraw są m. in. sędziowie trybunałów międzynarodowych oraz sądów apelacyjnych USA.

W ubiegłorocznym finale reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego zajęła 43 miejsce w stawce ponad 700 drużyn. Był to najlepszy w historii wynik osiągnięty przez Polaków. W tegorocznej edycji podejmiemy próbę poprawienia tego rezultatu.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/materiał źródłowy: dr Marek Wasiński, WPiA UŁredakcja: Centrum Promocji UŁ