Student UŁ stypendystą programu 100 na 100

W gronie laureatów Programu Stypendialnego "100 na 100" im. H. Konopackiej i I. Matuszewskiego - młodych ludzi wyróżniających się postawą, zaangażowaniem i bardzo dobrymi wynikami w nauce - znalazł się Maciej Ślot, student Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.

 

Maciej swoje zainteresowania skupia głównie w obrębie optoelektroniki, fotoniki i biofizyki. Na swoim koncie ma już udział w dwóch elitarnych projektach naukowych. Pierwszy z nich Micro Ring Resonator - photonic system for metabolizm monitoring prowadzony był przez grupę NanoPhysics Interfaces Saxion University of Applied Sciencies. Celem projektu było stworzenie sensora optycznego z myślą o diabetykach, pozwalającego na monitoring metabolizmu bez inwazyjnych metod poboru próbek krwi. Projekt zakończył się sukcesem, a jego rezultaty są obecnie poddawane testom medycznym. Po powrocie do Polski, Maciej, podjął pracę (jako stypendysta) w zespole Chemii Biofizycznej, Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w projekcie Evolution of gene regulation as a stochastic process: Savageau's demand theory, cost of regulation and noise.

slot

- Fizyka (a zwłaszcza jej wdrożeniowo-inżynieryjna strona), to moja pasja, dlatego od dwóch lat prowadzę autorskie warsztaty "Cały Wszechświat do Fizyka" w ramach Fundacji Neuronek. Jest, to cykl zajęć o bardzo praktycznym profilu, których głównym celem jest pokazanie nieocenionej roli nauk przyrodniczych oraz ich zastosowań w niemal każdym aspekcie życia. Podczas warsztatów własnoręcznie budujemy pomoce naukowe (oparte w większości na Arduino), które pozwalają na realizowanie bardzo niestandardowych doświadczeń ukazując - jak w mojej opinii wyglądać powinny zajęcia z Fizyki w XXI wieku. - komentuje laureat stupendium, Maciej Ślot.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja LOTTO i Totalizator Sportowy postanowiły uhonorować 100 wyjątkowych studentów 100 stypendiami na łączną kwotę półtora miliona złotych. Do programu, który zakładał przyznanie rocznego stypendium studentom wyróżniającym się nie tylko osiągnięciami naukowymi, ale i "aktywną postawą społeczną", wpłynęło około 1800 zgłoszeń. Wybrana setka będzie co miesiąc otrzymywać (do grudnia 2019 r.) 1250 zł brutto. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na pogłębianie swoich zainteresowań poprzez finansowanie kursów, zakup sprzętu czy wyjazdy zagraniczne.

Gościem uroczystej gali programu stypendialnego "100 na 100" im. H. Konopackiej i I. Matuszewskiego był premier Mateusz Morawiecki. Gratulując stypendystom, szef rządu wyraził głęboką nadzieję, że niezależnie od tego, jaką drogę życiową obiorą, zawsze będą mieli Polskę w sercu, tak jak patroni programu stypendialnego: Halina Konopacka i Ignacy Matuszewski.

Więcej -> https://www.fundacjalotto.pl/100stypendiow/


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, Monika Piłacik; Fundacja Lotto

Redakcja: Centrum Promocji UŁ