Studentki z UŁ pojadą na roczny staż Fulbrighta do USA

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu Visiting Research Graduate Traineeship znalazły się aż trzy studentki Uniwersytetu Łódzkiego. Pojadą one do Stanów Zjednoczonych, aby odbyć staż Fulbrighta na jednej z tamtejszych uczelni.

Studenci studiów magisterskich oraz doktoranckich kierunków biologicznych, którzy zwyciężyli w konkursie, będą mogli odbyć roczny staż na jednej z czterech instytucji: University of Virginia, University of Chicago, University of Texas Southwestern Medical Center oraz Oklahoma Medical Research Foundation. Reprezentantki Uniwersytetu Łódzkiego: Róża Biłas, studentka genetyki oraz dwie studentki biotechnologii - Anita Salamon i Ewelina Sobierajska, spędzą rok na University od Virginia. Podczas stażu będą mogły samodzielnie prowadzić badania w nowoczesnych laboratoriach. Wyniki prac studentów często publikowane są w recenzowanych czasopismach naukowych. Wyjazd to również okazja do aktywnego uczestnictwa w życiu amerykańskiej uczelni, wykładach gościnnych oraz zaznajomienie z amerykańską kulturą.

W ramach tegorocznej edycji konkursu do Komisji Fulbrighta wpłynęło 66 zgłoszeń. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny merytorycznej i formalnej aplikacji oraz rozmów z Komisją Kwalifikacyjną, które odbyły się w marcu w trzech miastach Polski: Gdańsku, Warszawie oraz Katowicach.