Łódzki punkt szczepień przeciw COVID-19 na terenie UŁ

Część budynku Uniwersytetu Łódzkiego na Lumumbowie będzie nowym miejscem na punkt szczepień przeciwko COVID-19 szpitala tymczasowego dla województwa łódzkiego. Z zapytaniem o taką możliwość wystąpił do Rektor Elżbiety Żądzińskiej Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński. Obecnie trwają prace przygotowujące pomieszczenia do pełnienia nowej roli.

Nowy łódzki punkt szczepień znajdował się będzie na parterze przy Lumumby 14, w dawnej Przychodni Akademickiej PaLMA. To łącznie 63 pomieszczenia o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Przestrzeń, zgodnie z umową zawartą z UŁ, przejął Urząd Wojewódzki. Dziennie będzie się tam mogło zaszczepić około 600 osób.

- W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w województwie podjąłem decyzję o uruchomieniu Szpitala Tymczasowego w Hali Expo. Spotykamy się dziś tutaj nieprzypadkowo, ponieważ nie możemy dopuścić do zaburzenia ciągłości szczepień w naszym województwie. Dlatego od poniedziałku punkt szczepień będzie znajdował się w nowej lokalizacji. Bardzo dziękuję Pani Rektor Elżbiecie Żądzińskiej za tę pomoc - powiedział Dr Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki.

- Bardzo cieszymy się, że możemy dołożyć kolejną "cegiełkę" do walki z COVID-19. Przypomnę, że grupa naszych biologów od roku pracuje w tzw. CovidLab, tu niedaleko, w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym, gdzie pomaga w diagnostyce koronawirusa. Teraz możemy pomóc w ten sposób i szczerze mówiąc nie zastanawialiśmy się ani chwili, gdy Pan Wojewoda spytał nas o taką możliwość. Mam nadzieję, że ten krok znacznie przyśpieszy proces szczepień w Łodzi i zapewni nam szybszy powrót do normalności. Przy okazji chciałabym też jako biolog, jako naukowiec, zaapelować do wszystkich, żeby korzystali z możliwości zaszczepienia się, nie przekładali tych zabiegów, nie unikali ich. To jest naprawdę najszybsza droga do pokonania pandemii. Ja już jestem zaszczepiona pierwszą dawką i czekam na drugą, jak najbardziej rekomenduję takie działanie - mówiła podczas konferencji prasowej prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor UŁ.

Poza punktem szczepień (parter), w budynku przy Lumumby 14 funkcjonuje dalej stołówka (I piętro), która przez kilka godzin dziennie wydaje posiłki na wynos. Oba pomieszczenia mają jednak osobne wejścia i nie mają żadnych części wspólnych. Do niedawna (październik 2020 r.) lokal na parterze użytkowany był na cele poradni lekarskiej Centrum Medycznego im. Rydygiera w Łodzi. Od tamtej pory był nieużywany.

Lokalizacja posiada wszystkie niezbędne media, w tym z Internet i dobrą wentylację, co w tym przypadku jest bardzo ważne. Budynek jest również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

A57A9999

Rektor Elżbieta Żądzińska, Wojewoda Tobiasz Bocheński oraz Pełnomocniczka Wojewody Jolanta Kowalik-Gęsiak przed punktem szczepień przy Lumumby 14

(Fot. M. Andrzejewski)

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/