Teatr (nie)opisany – teatrolog UŁ nagrodzona

Pod koniec marca Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłosił wyniki konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie. Joanna Królikowska (Wydział Filologiczny UŁ) otrzymała nagrodę główną za studium "Rzeczywistość (nie)opisana. Życie teatru na łamach prasy branżowej w latach 1983-1989". Praca powstała na kierunku Kulturoznawstwo (spec. Teatr w kulturze) pod opieką dra Piotra Olkusza.

 

Publikacja ukazuje życie teatralne w latach 1983-1989 przez pryzmat czasopism teatralnych: "Teatr", "Dialog" i "Scena". Wszystkie one przedstawiają nieco inny obraz tamtego okresu. Porównanie trzech czasopism pozwoliło dostrzec, że życia teatralnego (ale też rzeczywistości w ogóle) nie opisuje się takim, jakim faktycznie jest - opis zawsze jest jednocześnie aktem kreacji. Wynika to z różnych perspektyw - biograficznych, politycznych i społecznych. Takie bogactwo pozwoliło na zarysowanie dynamicznego i pulsującego obrazu tego okresu.

To bogactwo perspektyw postrzegania lat osiemdziesiątych zostało ukazane dzięki rozmowom z ludźmi teatru: teatrologami, dziennikarzami teatralnymi a nawet z praktykami. Wywiady wiązały się z wyjazdami do Warszawy, wizytami w redakcjach czasopism teatralnych i w teatrach. Przewodnikami po latach osiemdziesiątych były tak ważne osoby, jak: Izabella Cywińska, Małgorzata Dziewulska, Sławomira Łozińska, Janusz Majcherek, Tadeusz Nyczek, Barbara Osterloff, Krzysztof Sielicki, Jacek Sieradzki, Małgorzata Szpakowska i Lech Śliwonik.

Ułożenie tych wszystkich elementów - treści czasopism, kontekstów historycznych i doświadczeń świadków wydarzeń - dało bogatą konstelację faktów i ich interpretacji. Niespodziewanie udowodniłam - jak zaznacza Joanna Królikowska - że nie ma jednej historii, jednego teatru lat osiemdziesiątych, jednego wspomnienia o tym czasie, a ujęcie obiektywizujące przegrywa z natłokiem subiektywnych mikronarracji. Wszystkie perspektywy okazały się ważne, dlatego każda ma w mojej pracy swoje miejsce.

Badania prowadzone przez Joannę Królikowską były finansowane w ramach konkursu Studenckie Granty Badawcze UŁ. W ramach III edycji wydarzenia kierowała ona projektem "Życie teatru na łamach prasy branżowej w latach 1983-1989". Studencki grant łódzkiej Uczelni umożliwia najzdolniejszym studentom odbycie krajowych i międzynarodowych podróży naukowych, zakup materiałów i sprzętów pomocnych w realizacji badań oraz publikację wyników analiz w prestiżowych czasopismach naukowych. To jedna z kluczowych inicjatyw uczelni badawczej, która łączy ścieżkę dydaktyczną z naukową.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ