8 listopada, 2017 r.

UŁ komentuje: Alkoholizm wysokofunkcjonujący

UŁ komentuje: Alkoholizm wysokofunkcjonujący

Zjawisko alkoholizmu wśród osób na wysokich stanowiskach i z najwyższymi dochodami nie jest jeszcze dobrze zbadane. Alkoholizm wysokofunkcjonujący, nazywany też szyderczo „alkoholizmem z klasą”, wydaje się być jednak problemem coraz szerszym, również w Polsce. O zjawisku opowiada prof. Jan Chodkiewicz z Instytutu Psychologii UŁ.


Problem nie jest dokładnie zbadany, jednak pojawiają się pierwsze udokumentowane prawidłowości. W 2007 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na grupie 1500 osób. Około 20% z nich stanowiło typ funkcjonalny – były uzależnione, jednocześnie poprawnie funkcjonując w społeczeństwie.


Jak zdefiniować typ funkcjonalny? Osoby te posiadają stałą pracę – zajmują wysokie stanowiska, są w związkach. Alkoholicy tego rodzaju mają najwyższy poziom wykształcenia, nie wchodzą w konflikt z prawem, jak i nie szukają pomocy, ponieważ nie uznają swojej sytuacji za chorobliwą. Prof. Jan Chodkiewicz wskazuje również, że osoby sięgające po alkohol w taki sposób starają się być ostrożne – ich picie nie wywiera negatywnych skutków na otocznie np. piją tylko w weekendy, nie prowadzą pod wpływem alkoholu itp.


Wysokofunkcjonujących alkoholików można znaleźć wśród lekarzy, nauczycieli, adwokatów, sędzi, dziennikarzy, pisarzy, strażaków, a także menadżerów dużych firm. Niektóre zawody czy relacje w miejscu pracy sprzyjają rozwojowi tego typu alkoholizmu.Więcej o badaniach znaleźć można tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC20943...


Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość UŁ i KiG razem dla polskiej gospodarki
Następna wiadomość Nabór do reprezentacji UŁ