Bezpieczeństwo w centrach handlowych - projekt UŁ

Mall-CBRN to międzynarodowy projekt, którego celem jest analiza zagrożeń CBRNe w centrach handlowych, identyfikacja najbardziej prawdopodobnych scenariuszy ataków z wykorzystaniem czynników CBRNe oraz przygotowanie zestawu rekomendacji, jak i przeprowadzenie serii dopasowanych szkoleń dla pracowników (ochrony oraz pracowników wyższego szczebla). Dodatkowo projekt skupia się na bezpieczeństwie żywności w łańcuchu dostaw i dystrybucji. W dniach 15-16 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu.

Spotkanie na terenie ATRIUM Promenada, otworzył dr hab. Michał Bijak, prof. UŁ z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiając główne założenia projektu. Przedstawiciele Atrium Poland Real Estate Management wprowadzili uczestników spotkania w trendy, wyzwania oraz szanse związane z działalnością rynku sprzedaży detalicznej. Następnie każdy z partnerów projektu zaprezentował swoją instytucję oraz posiadaną wiedzę i doświadczenie. Dzień zakończył się prezentacją oraz dyskusją dotyczącą wstępnej analizy zagrożeń CBRNe na jakie nastawione są wielkopowierzchniowe centra handlowe.

Następnego dnia przeanalizowano założenia projektu, harmonogram, identyfikację potencjalnych zagrożeń w realizacji zadań projektowych. Zaplanowano również pierwsze działania, które skupiają się na analizie obecnych systemów zabezpieczeń centrów handlowych oraz identyfikacji obszarów, które należy usprawnić.

Uniwersytet Łódzki jako lider tego zadania, przygotuje zarówno kwestionariusze do badań ankietowych, jak i scenariusze wizyt monitorujących w centrach handlowych (partnerzy projektu odwiedzą kilka centrów handlowych w celu identyfikacji najczęstszych i najgroźniejszych obszarów które należy usprawnić pod kontem bezpieczeństwa CBRNe).

Na podstawie materiałów zebranych przez wszystkich partnerów projektu, UŁ opracuje raport "CBRNe gaps report in security system of shopping malls", stanowiący bardzo ważny etap w działaniach projektowych. Opracowana analiza rozbieżności, będzie stanowiła podstawę do opracowania wszystkich pozostałych rezultatów projektu: identyfikacja najbardziej prawdopodobnych scenariuszy ataków, zestaw rekomendacji dla systemu przeciwdziałania i odpowiedzi na ataki terrorystyczne z wykorzystaniem czynników CBRNe oraz system ochrony żywności przed skażeniem.

Partnerzy projektu:

Uniwersytet Łódzki (Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska) - koordynator projektu

ATRIUM Promenada, Polska

Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Polska

International Security and Emergency Management Institute, Słowacja

National Institute of Aerospace Technology, Hiszpania

Hellenberg International, Finlandia

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Polska

Projekt wspierany jest przez takie instytucje jak:

Hungarian Counter Terrorism Centre, Ministry of Interior of the Czech Republic, Ministry of Interior of Slovakia, Local Antwerp Police (Belgia), The Polícia de Segurança Pública (Portugalia), Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA".

Dane projektu:

Tytuł: Mall-CBRN: Creation of CBRNE protection system for large area shopping malls (Opracowanie systemu przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE dla wielkopowierzchniowych centrów handlowych).

Numer umowy: 861643 - Mall-CBRN - ISFP-2018-AG-CT/ISFP-2018-AG-CT-PROTECT

Program: Internal Security Fund - Police.

Całkowity budżet projektu wynosi 2 161 657,87 Euro

Tekst źródłowy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ