UŁ liderem MINIATURY 2 NCN!

Uniwersytet Łódzki zdobył najwięcej dofinansowań w drugiej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki MINIATURA. Z funduszy NCN skorzysta w tej edycji 21 polskich ośrodków naukowych. Pieniądze na badania otrzyma pięcioro naukowców z Wydziału Nauk Geograficznych, Wydziału Chemii oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

 

Nowotwór, stres, handel w niedziele

Wachlarz zagadnień zwycięskich projektów jest bardzo szeroki.

Najwięcej, niemal po 50 000 PLN, na swoje badania otrzymają doktor Adam Cygankiewicz i dr Łukasz Szczupak. Pierwszy z nich, pracujący na WBiOŚ, będzie prowadził projekt "Grelina i jej znaczenie w nowotworach". Dr Łukasz Szczupak zdobył dofinansowanie na projekt "Metalocenylotio-β-laktamy - nowa grupa inhibitorów bakteryjnych β-laktamaz Ser i MBL".

Prawie 42 000 PLN na badania pod nazwą "Wstępna analiza potencjału symbiotycznych bakterii Rhizobium jako wektora transformacji genetycznej roślin Phaseolus vulgaris" zdobyła dr Katarzyna Hnatuszko-Konka z WBiOŚ. Z kolei dr Szymon Wiśniewski z Wydziału Nauk Geograficznych zbada w jaki sposób zmieniły się zachowania łodzian dotyczące komunikacji miejskiej, w związku z ograniczeniem handlu w niedziele. Otrzyma na ten projekt przeszło 35 000 PLN.

Ostatnim ze zwycięskich projektów badawczych są badania dr Dagmary Błońskiej. Prawie 25 000 PLN zostanie przeznaczonych na sprawdzenie jak, pod kątem biologicznym, konkurencja wpływa na poziom naszego stresu.

Młodzi naukowcy siłą UŁ

W najnowszej edycji MINIATURY Uniwersytet Łódzki z 5 zwycięskimi projektami, był bezkonkurencyjny. Uniwersytet Mikołaja Kopernika i KUL, które znalazły się w czołówce konkursu, zdobyły odpowiednio 3 i 2 dofinansowania. W drugiej edycji MINIATURY o środki na badania rywalizowały również m.in. udział Politechniki Warszawska i Gdańska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i jednostki naukowe wchodzące w skład Polskiej Akademii Nauk.

- Celem "małych grantów" jest umożliwienie naukowcom stawiania pierwszych kroków w systemie grantowym. Doświadczenie zdobyte przy realizacji i rozliczeniu niewielkiego zadania może ułatwić staranie się w przyszłości o finansowanie projektów w ramach innych konkursów organizowanych przez NCN. Konkurs o uproszczonej procedurze składania i oceny wniosku może być szczególnie korzystny dla badaczy reprezentujących mniejsze ośrodki naukowe, w których nie zawsze łatwo uzyskać instytucjonalne wsparcie - cytujemy za NCN prof. Zbigniewa Błockiego, dyrektora Centrum.

Pełna informacja o konkursie na stronie Narodowego Centrum Nauki.

Źródło: NCN

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ