9 lipca, 2019 r.

UŁ na 18. Fotofestiwalu

fot. Maciej Andrzejewski, CP UŁ

Za nami 18. Edycja Fotofestiwalu, w tym wystawy w „Budynku z Motylem”, wykłady o handlu w miejscach świętych i inne ciekawe wydarzenia z udziałem naszych ekspertów. Uniwersytet Łódzki kolejny rok z rzędu wspierał to wydarzenie, jako partner główny.

W tym roku, po raz pierwszy gościliśmy festiwalowe wystawy, pokazy slajdów i filmów u siebie, na Uniwersytecie Łódzkim. Odwiedzającym udostępniliśmy w tym celu nietypową przestrzeń – na co dzień zamknięty dawny budynek filologii germańskiej i romańskiej przy ul. Sienkiewicza 21, znanej łodzianom jako Budynek z Motylem.

48085307861_06ccf44209_k

Wspólnie z artystami z całego świata wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pomagali zaprezentować tegoroczny, wielowątkowy temat przewodni - ludzkiej egzystencji związanej z nadprzyrodzonymi aspektami rzeczywistości, a także zjawiskami znajdującymi się w sferze spekulacji i hipotez, których wyjaśnienie nie jest możliwe, jeśli będziemy odwoływać się wyłącznie do naszego bezpośredniego doświadczenia.

18. Fotofestiwal rozpoczął się 13 czerwca br. w ArtInkubatorze, przy ul. Tymienieckiego 3 w obecności Krzysztofa Candrowicza, reprezentującego Fundację Edukacji Wizualnej, organizatora festiwalu. Oficjalnego otwarcia dokonali prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, oraz prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich.

48085343898_6bc5ea6dea_k

Już dzień później, czyli 14 czerwca udostępniliśmy „Budynek z Motylem”, w którym gościliśmy 3 wystawy: „JE$U$” Pawła Jaszczuka, „Changing Landscape - wystawę współczesnej fotografii portugalskiej” oraz „EAST_total - wystawę artystów ze wschodniej Polski“. Podczas muzycznej imprezy otwarcia ekspozycje udostępnili zwiedzającym kuratorzy, artyści i organizatorzy.

48085401597_d0538ea529_k

48085307036_81a7c44c5a_k

48085306586_038782a4cf_k

Uniwersytet Łódzki był też obecny w strefie edukacyjnej Fotofestiwalu. Strefa edukacyjna to multimedialna wystawa rozszerzająca główny program festiwalu, czytelnia książek oraz miejsce relaksu i dyskusji na tematy dotyczące filozofii, duchowości, metafizyki, odległych kultur i praktyk duchowych.

W festiwalowym programie pojawiły się czterokrotnie wystąpienia ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego.

16 czerwca odbył się panel wprowadzający pt. „Wymiary współczesnej duchowości", w którym dyskusję moderował dr Mariusz Bartosiak z Instytutu Kultury Współczesnej WF UŁ. Uczestnikiem panelu był ponadto dr Tomasz Sieczkowski z Instytutu Filozofii WF-H UŁ. Z kolei 18 czerwca prof. Mariusz Gołąb z Instytutu Kultury Współczesnej WF UŁ poprowadził spotkanie pt. „Notatki fotograficzne Zofii Rydet". Na uczestników czekała również premierowa projekcja filmu poświęconego twórczości i życiu Zofii Rydet, najbardziej znanej polskiej etnofotografki, „Papierki z cukierków".

48085310406_5d1ba0279d_k

19 czerwca dr Monika Kujawska z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, poprowadziła spotkanie zatytułowane „Dieta i tabu kulturowe wśród Indian Ashaninka".

Ostatnim spotkaniem z ekspertami UŁ ( w tym przypadku – ekspertkami) był panel pt. „Czy przepędzać handlarzy z świątyni? Kapitalizm i sacrum w Medjugorie”. 26 czerwca prof. Ewa Nowina-Sroczyńska, z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej WF-H, UŁ rozmawiała o tym z Adą Florentyną Pawlak (doktorantką na WF-H).

Społeczność UŁ licznie odwiedziła ponadto festiwalowe wystawy i wydarzenia podczas dni otwartych, tj. 17, 27 i 28 czerwca.

Za nami, wspólnie z Fotofestiwalem, osiemnaście wystaw głównych, kilkadziesiąt wystaw towarzyszących, dyskusje w ramach strefy edukacyjnej, spotkania wokół książek fotograficznych, przegląd portfolio z udziałem pięćdziesięciu fotografów i kuratorów z całego świata, pięć projekcji filmowych, dziewięć pokazów slajdów i przedpremierowy spektakl teatralny.

Wideopodsumowanie tegorocznego udziału UŁ w Fotofestiwalu już wkrótce!

Wszystkie zdjęcia są dostępne tutaj -> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/7...

Kolejna ścisła współpraca z Fotofestiwalem to efekt konsekwentnej strategii Uniwersytetu Łódzkiego, która zakłada angażowanie się w ważne wydarzenia miejskie.

Uczelnia to coś więcej niż kształcenie i badania. Chcemy być aktywną częścią łódzkiej społeczności, oferować swoją wiedzę i infrastrukturę dla prezentacji istotnych zagadnień. Od niemal roku wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego prezentują ciekawe tematy w Empiku w ramach cyklu „Projekt wiedza”. Byliśmy też częścią Święta Łodzi czytając łodzianom książki na Piotrkowskiej.

Nasze aule wykładowe służą zarówno najmłodszym, podczas zajęć Uniwersytetu Łódzkiego Dla Dzieci, jak i starszym mieszkańcom, gdy organizowane są spotkania Uniwersytetu III Wieku. Angażujemy się również w zbiórki dla osób bezdomnych i dla zwierząt z łódzkich schronisk (akcja Psia Kość).

Cieszymy się z naszego tegorocznego zaangażowania i nie zwalniamy tempa. Szukajcie Uniwersytetu Łódzkiego w kolejnych inicjatywach i wydarzeniach odbywających się w mieście. Kolejne już niebawem. Jeszcze nie raz o nas usłyszycie!

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość "Krew Boga" konsultowana przez dr Zofię Brzozowską