UŁ na Fotofestiwalu 2018

Tegoroczna edycja Fotofestiwalu odbywała się pod hasłem "Ludzka natura". Prezentowane prace, oprócz wartości artystycznej, pokazywały również tragiczną sytuację środowiska naturalnego, stale zanieczyszczanego przez nas. Uniwersytet Łódzki, jako partner merytoryczny wydarzenia, zorganizował cykl prelekcji i debat nawiązujących do najbardziej aktualnych zagadnień związanych z przyrodą i jej ochroną. Niektórych wystąpień naszych naukowców wciąż można posłuchać!

 

UŁ otwarty na świat

Wydarzenia takie jak Fotofestiwal są dla Uniwersytetu Łódzkiego okazją do udowodnienia, że nasi naukowcy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i poszerzać horyzonty wszystkich, którzy chcą zdobywać nowe informacje.

Szczególnie chętnie angażujemy się w wydarzenia, które poruszają codzienne problemy szerokich grup społeczeństwa - łodzian, Polaków, obywateli świata. Uczestniczymy również w akcjach charytatywnych, wspierając tych, którzy pomagają najbardziej potrzebującym.

Humanistyka to nie tylko sama nauka, to również realne działania na wielu polach, zawsze z myślą o człowieku. Trzymamy się konsekwentnie tej zasady.

Klimat, smart city, smog...

Podczas Fotofestiwalu 2018 zorganizowaliśmy 5 spotkań, w których udział wzięli nasi wykładowcy UŁ, z różnych dziedzin nauki.

W debacie pt. "Scenariusze przyszłości: w poszukiwaniu nowych narracji o zmianie klimatu" wzięła udział dr Katarzyna Dośpiał-Borysiak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Uczestnikami debaty byli również artyści Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping. Punktem wyjścia do rozmowy był ich wspólny projekt artystyczno-ekologiczny. Dyskusję moderował Paweł Szypulski z Greenpeace.

42453407124_d8010ecfe9_k

Prelekcję i dyskusję pt. "(R)ewolucja miast - od zrównoważenia do inteligencji miejskiej" poprowadziła dr Dorota Sikora-Fernandez z Wydział Zarządzania UŁ. Nagranie tego niezwykle ciekawego wykładu jest dostępne na naszym podcaście na Soundcloud. Była mowa o Kurytybie, Montpellier, Berlinie, ale również o naszych miastach, w tym oczywiście o Łodzi...

Wykład "Ekomiasto. Przyroda w mieście z punktu widzenia mieszkańców" - prowadzili prof. Jakub Kronenberg i mgr Karolina Koprowska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Profesor Kronenberg był bohaterem jednego z odcinków naszego cyklu Dobra Nauka, poświęconego sytuacji klimatycznej Łodzi. Zajmuje się, również we współpracy z zagranicznymi instytucjami, badaniem związków gospodarki, społeczeństwa i środowiska, zwłaszcza z perspektywy ekonomii ekologicznej.

Prof. Witold Ciesielski z Wydziału Chemii UŁ przedstawił niezwykle praktyczny wykład pt. "Smog nas zabija - jak żyć?". Słuchacze dowiedzieli się m.in.: jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, jakie parametry ma skuteczna maseczka antysmogowa i jak samodzielnie mierzyć jakość powietrza. Wykładu, podobnie jak w przypadku Smart Cities, można posłuchać na Soundcloud UŁ.

Dzień z ideą Zero Waste i Food Sharing zakończył Fotofestiwal 2018. Dyskusja warsztatowa "Zero Waste dla początkujących", prowadziła dr Agata Rudnicka-Reichel z Wydziału Zarządzania. Udział w niej wzięli: Bartosz Filip Malinowski, doktorant na Wydziale Zarządzania UŁ oraz Justyna Zajączkowska i Agnieszka Laskowska z Foodsharing Łódź. Zapis video całej debaty można znaleźć na naszym kanale YouTube.

43121659402_f8db892806_k

Strefa edukacyjna UŁ

Oprócz samych wystąpień stworzyliśmy, wspólnie z organizatorami Fotofestiwalu, Strefę Edukacyjną. Składały się na nią: multimedialna wystawa poszerzająca główny program wydarzenia, czytelnia książek oraz miejsce do aktywnego i twórczego spędzania czasu.

Relaks umożliwiała ambientowa, spokojna muzyka "dla roślin", hamaki, ekologiczne pufy z upcyklingowanych opon i drewna, kwiaty doniczkowe, specjalne przyciemnione oświetlenie. W Strefie odbywał się też program dyskusji i spotkań z ekspertami podejmującymi temat złożonej relacji człowieka i natury w kontekście ekologii, polityki i filozofii.

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ