UŁ na szczycie uczelni europejskich i japońskich

W ramach starań o uzyskanie przez Uniwersytet Łódzki statusu uczelni badawczej w konkursie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza", w ubiegłym tygodniu odbyła się kilkudniowa wizyta Uniwersytetu Łódzkiego na czołowych japońskich uczelniach, zajmujących wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach.

 

W dniach 16-21 maja br. delegacja z udziałem prof. Elżbiety Żądzińskiej - Prorektor ds. nauki UŁ, odbyła szereg rozmów m.in. z władzami uniwersytetów w Kobe, Kyoto, Toho i Kanagawa. W trakcie spotkań roboczych dyskutowano o szczegółach współpracy naukowej, realizacji wspólnych projektów badawczych i programów nauczania. Poruszano także kwestie wymiany studentów i kadry akademickiej. Poza uniwersytetami delegacja odwiedziła również Instytut Riken - założony w 1917 r. największy instytut badawczy w Japonii, zatrudniający ok. 3000 pracowników naukowych w siedmiu kampusach na terenie całego kraju.

IMG_E7086

Prof. Elżbieta Żądzińska - Prorektor ds. nauki UŁ, odbyła szereg rozmów m.in. z władzami uniwersytetów w Kobe, Kyoto, Toho i Kanagawa. (materiały UŁ)

Uniwersytet Łódzki jako jedyna uczelnia reprezentował Polskę podczas szczytu edukacyjnego UE-Japonia (European Higher Education Fair), organizowanego od ośmiu lat przez Delegaturę Unii Europejskiej w Japonii. Wydarzenie odbyło się w dniach 18-19 maja br. w Osace i Tokio. To bardzo popularne wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz targów akademickich, skupiając się na podkreśleniu najbardziej atrakcyjnych programów oferowanych przez instytucje europejskie.

Podczas wydarzenia reprezentowanych było osiemnaście z 28 państw członkowskich UE, z 74 stoiskami w Osace i 84 w Tokio. W sesji networkingowej z japońskimi uczelniami - oprócz Uniwersytetu Łódzkiego - udział wzięły także m.in. Katolicki Uniwersytet w Lowanium (KU Leuven), Uniwersytet w Kent, Uniwersytet w Halmstadt, Uniwersytet w Hamburgu, Uniwersytet w Heidelbergu oraz Uniwersytet Grenoble.

IMG_E7190

Pan Ambasador RP w Japonii - prof. Jacek Izydorczyk - oraz Pani Prof. Elżbieta Żądzińska, Prorektor UŁ ds. nauki. (materiały UŁ)

Wizyta w Japonii była także okazją do spotkania z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii - prof. Jackiem Izydorczykiem, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Jacek Izydorczyk odebrał z rąk Pani Rektor Elżbiety Żądzińskiej nominację "Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego" oraz ceramiczne jabłko - symboliczny owoc ciężkiej pracy włożonej w zdobywanie wiedzy i poszerzanie własnych horyzontów. Pan Ambasador jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego i adwokatem. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2017 roku mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Japonii - w dniu 24 maja 2017 roku złożył listy uwierzytelniające na ręce Jego Cesarskiej Mości Cesarza Akihito. W marcu br. Pan Ambasador został wyróżniony jako zasłużony absolwent Uniwersytetu w Kyushu, gdzie studiował prawo w latach 2005-2007. Obecnie grono Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego to już ponad 200 osób. W jego skład wchodzą wybitni wychowankowie - przedstawiciele światów: kultury, nauki, polityki i gospodarki.

Delegacja Uniwersytetu Łódzkiego wzięła także udział w inauguracji wystawy "Celebration" na Zamku Nijo w Kioto, będąca częścią obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Wernisaż "Celebration" to pierwsza o takiej skali i prestiżu zbiorowa wystawa ponad dwudziestu polskich i japońskich artystów, w jednym z najsłynniejszych zabytków Kioto: Zamku Nijo oraz w Kyoto Art Center.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

tekst: Przemysław Fabjanowski, UŁ

redakcja: Centrum Promocji UŁ