UŁ Partnerem Wspierającym EFNI 2021

Uniwersytet Łódzki jako jedyna instytucja świata akademickiego znalazł się wśród partnerów tegorocznej X edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). Wraz z firmą Microsoft patronował dyskusji „Pracownicy przyszłości a niepewne jutro. Jak kształcić i rozwijać potencjał młodego pokolenia?” Uczelnię reprezentowała prof. Agnieszka Kurczewska, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem.

Wśród panelistów znaleźli się także Kinga Piecuch, CEE Enterprise Industry Manager (Microsoft), Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością oraz Andrzej Klesyk, menadżer. Dyskusję poprowadził Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej".

Podkreślała prof. Agnieszka Kurczewska, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego:

Uniwersytet Łódzki chce być aktywnym uczestnikiem ważnych debat i dyskusji. Tych wielkich, o zasięgu międzynarodowym jak Europejskie Forum Nowych Idei, ale również mniejszych, a równie istotnych z perspektywy lokalnej. Jako społecznie odpowiedzialna uczelnia chcemy być obecni wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego i podejmować aktywny dialog ze światem biznesu. Fakt, że jesteśmy partnerem tak imponującego przedsięwzięcia, to wynik naszej świadomej strategii.

Prelegenci poszukiwali odpowiedzi m.in. na pytania: Jak uczelnie przygotowują pracowników do pracy hybrydowej? Jakie kompetencje kształtują, jak przygotowują do szybkiej adaptacji do zmian? Przyglądali się także sposobowi pracy i budowie organizacji uczelni oraz temu, jak pomagają one kształtować przyszłych liderów.

Wyjaśniała prof. Agnieszka Kurczewska:

W świecie akademickim kompetencje przekazywane studentom definiujemy jako wiedzę, umiejętności i postawy. Wydaje mi się, że w świetle ostatnich wydarzeń, przede wszystkim w rzeczywistości postpandemicznej, największe luki do uzupełnienia mamy po stronie postaw. Wiedzę i umiejętności na bieżąco aktualizujemy i przekazujemy studentom. Postawy wymagają większej uwagi. Postawy, czyli dla przykładu: zdolność znalezienia się w różnych sytuacjach, krytyczne myślenie, kreatywność, etyczność, lojalność, odpowiedzialność i uwrażliwienie na drugiego człowieka to elementy, bez których nie jesteśmy w stanie wykształcić kolejnej generacji studentów, którzy oprócz tego, że będą dobrze pracować, będą też świadomymi i mądrymi obywatelami.

Omówione zostały kompetencje pracownika przyszłości i rola uczelni w ich nabywaniu, wliczając w to kompetencje wpisujące się w kulturę organizacyjną. Istotne będą także zmieniające się modele komunikacji oraz kompetencje managerów wczoraj i dziś. 

Wyjaśniała Natalia Hatalska:

Patrząc z perspektywy biznesu i w ogóle naszego świata społeczno-politycznego, my żyjemy dzisiaj w świecie „albo-albo”: albo dobre, albo złe; albo białe, albo czarne. I chcemy właśnie wpakować się w taką polaryzację. Ja zawsze mówię - już to tyle razy powiedziałam, ale jeszcze raz powtórzę - my dzisiaj powinniśmy żyć w świecie „i-i”: światów równoległych, wielu różnych możliwości. I wydaje mi się, że to, jeżeli Państwa uczelnia działa w ten sposób, to to byłoby super, żebyśmy wszyscy… No ja wiem, że to jest taka umiejętność życia w świecie „i-i”, czyli: i zrównoważony rozwój i rozwój; i rozwój, automatyzacja i dbałość o klimat. To jest jakoś tak emocjonalnie trudne. Jak mamy to zrobić? I tak nagle się łączą w nas jakieś dwie przeciwstawne siły. Ale nasz świat jest dzisiaj tak skomplikowany, że nie możemy powiedzieć „albo-albo”, bo to jest świat „i-i”.

Zwrócono także uwagę na korzystne zmiany cyfrowe wynikłe z pandemii – w szczególności na uczelniach. Poruszono także temat zaufania do pracownika, a nie kontroli godzinowej i obecności fizycznej w biurze, wydajności mierzonej efektami, a nie liczbą spędzonych godzin oraz niskiego kapitału zaufania Polaków w wielu dziedzinach, który przekłada się na podejście do pracy zdalnej.

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji, zarówno polskiej jak i europejskiej. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

Materiał: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ