UŁ – społecznie odpowiedzialni

Społeczna odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój to obecnie szeroko dyskutowane koncepcje, dzięki którym organizacje różnych sektorów próbują sprostać wymaganiom otoczenia społeczno-gospodarczego. Uniwersytet Łódzki, uwrażliwiony na problematykę społecznej odpowiedzialności, skupia się na rozwoju naukowo-badawczym, dba o proces kształcenia, buduje relacje z pracownikami oraz angażuje się w działania prospołeczne i ekologiczne. Jako jedna z pierwszych uczelni w kraju, opublikował raport społecznej odpowiedzialności i chce wdrażać, i pokazywać jak w praktyce realizować działania społecznie odpowiedzialnie, służące zrównoważonemu rozwojowi.

Uniwersytet Łódzki jako ważny ośrodek naukowy, badawczy i dydaktyczny podejmuje inicjatywy, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego. Jest to możliwe m.in. poprzez upowszechnianie wyników badań, współpracę wewnątrz i międzysektorową oraz zaangażowanie społeczne. Będąc częścią społeczności, czuje się odpowiedzialny za otoczenie, w którym funkcjonuje. Społeczna odpowiedzialność uczelni to jeden z filarów działalności uczelni rozumiany jako branie odpowiedzialności za własne decyzje oraz ich wpływ na społeczeństwo i środowisko. Nieustannie dążymy do osiągania coraz lepszych rezultatów jako dobry pracodawca, partner, naukowiec i nauczyciel.

W raporcie zawarte są informacje o działaniach podejmowanych przez Uniwersytet Łódzki w takich obszarach jak: nauka, dydaktyka czy zaangażowanie społeczne. Raport społecznej odpowiedzialności jest konsekwencją wcześniej podjętych działań i próbą przedstawienia dotychczasowych dokonań. W 2017 roku uczelnia została sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności, określającej obszary, w jakich odpowiedzialność społeczna powinna być szczególnie widoczna, jak: pielęgnowanie wartości akademickich, rozwijanie programów i projektów poświęconych społecznej odpowiedzialności, współpraca i budowanie relacji z różnymi grupami interesariuszy. Dla podkreślenia bliskich nam wartości, jak tolerancja, równość i różnorodność jako pierwsza w kraju uczelnia państwowa podpisaliśmy Kartę Różnorodności. Nad realizacją celów związanych z tym obszarem na Uniwersytecie Łódzkim powołano Pełnomocniczkę ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Nasze starania zostały wyróżnione także przez Komisję Europejską, dzięki czemu możemy posługiwać się prestiżowym logiem "HR Excellence in Research".

Społeczna odpowiedzialność uczelni umożliwia kompleksowe spojrzenie na procesy i relacje zachodzące w jej otoczeniu. Opublikowany raport ma nie tylko przybliżyć działalność Uniwersytetu Łódzkiego, ale również zachęcić inne jednostki i ośrodki naukowe do raportowania społecznej odpowiedzialności.

Cały raport -> Raport Społecznej Odpowiedzialności Uczelni

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: dr Agata Rudnicka