24 lipca, 2018 r.

UŁ świętuje 595. Urodziny Łodzi

UŁ świętuje 595. Urodziny Łodzi

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Łódź kończy 595 lat, a Uniwersytet Łódzki, jako młodsza rodzina, nie może przejść obok tego jubileuszu obojętnie! 28 lipca, wspólnie z Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, będziemy zapewniali wszystkim chętnym dobrą literaturę i relaks. Będzie można poczytać lub posłuchać fragmentów tekstów czytanych na głos przez nas i naszych gości. A strefa przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Jaracza to nie wszystkie atrakcje przygotowane przez UŁ…


Wiedźmin, kryminał i poezja…


Teksty związane z Łodzią odczytywać będą pracownicy UŁ, Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego i łódzcy dziennikarze. Nie będzie to wyłącznie literatura historyczna, choć tej również nie zabraknie, ale również wydawnictwa nieoczywiste. Na pewno każdy miłośnik literatury znajdzie coś dla siebie.


- Jako wielki fan „Wiedźmina” będę czytał fragmenty opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, serdecznie zapraszam. Swoje ulubione „łódzkie” książki przygotowali też m.in. Magdalena Michalak i Krystyna Piaseczna z TVP 3 Łódź, prof. Krzysztof Woźniak z Instytutu Historii czy Beata Gamrowska reprezentująca BUŁę – mówi rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.


„Żywe audiobooki” to jeden ze sposobów na korzystanie z Czytelni UŁ i FUP. Będzie można też tradycyjnie – usiąść i poczytać, albo po prostu znaleźć coś ciekawego do czytania na później. Biblioteka i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowały łącznie kilka regałów z książkami – również najnowszymi wydawnictwami – z którymi będzie można się zapoznać, odpoczywając na placu przed "Magdą".- BUŁa przygotowała do czytelni różne gatunki książek: thrillery, romanse, kryminały, literaturę faktu, klasykę, biografie oraz poradniki. Pojawią się m.in. takie tytuły jak: "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego, "Dżuma" Alberta Camusa czy "Białe zęby" Zadie Smith. Będzie można poczytać poradnik językowy prof. Jana Miodka lub powieść mistrzyni Daphne du Maurier, która była inspiracją dla Alberta Hitchcocka – mówi Beata Gamrowska z BUŁ.- Od siebie przygotowaliśmy książki, które są dla każdego, kto pragnie poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć wiedzę na jakiś temat. Będzie można zapoznać się z filozoficzną serią „Kim jest człowiek?”, będzie interesująca pozycja Marka Jenkinsa „Znaczenie ciała. Estetyka rozumienia ludzkiego”. Temat trudny, ale ważny w książce Izabeli Ślęzak „Praca kobiet świadczących usługi seksualne w agencjach towarzyskich”. Będzie też coś o Miłoszu oraz o łódzkich strajkach studenckich w 1981 r. – mówi Łukasz Orzechowski z Wydawnictwa UŁ.- Wszystkie książki będą w naszej czytelni dostępne nieodpłatnie dla każdego. Chcemy w ten sposób promować zarówno czytelnictwo, jak i kulturę spędzania czasu wolnego w przestrzeniach publicznych łódzkiej Strefy Wielkomiejskiej - podkreśla profesor Mariusz Sokołowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, członek zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.


Czy jesteś prawdziwym bałuciarzem???


Podczas akcji „Czytaj w Łodzi” Biblioteka UŁ zorganizuje również 3 konkursy: trzeba będzie rozpoznać konkretne miejsca Łodzi na starych fotografiach, odpowiadać na pytania związane z literaturą i postaciami związanymi z Łodzią, a także odgadywać znaczenie typowo bałuckich wyrazów. Na zwycięzców czekają nagrody.Dla wszystkich – i tych spragnionych wrażeń w konkursach i dla tych po prostu spragnionych - przygotowaliśmy wodę i wygodne siedzenia. Będzie nam miło, jeśli goście Urodzin Łodzi zechcą spędzić z nami choć chwilę.


Wulkan wiedzy w Empiku


Miejska czytelnia to nie jedyna oferta Uniwersytetu Łódzkiego w urodzinową sobotę. O godzinie 16:00, w salonie Empik w Manufakturze (I piętro) zaczynamy wykład „Aloha! Witajcie na Hawajach!”, podczas którego dr Elżbieta Papińska opowiadać będzie jak powstają wulkany i wyspy wulkaniczne i jakie niebezpieczeństwa związane są procesami wulkanicznymi.


- To trzeci wykład organizowany przez Uniwersytet Łódzki wspólnie z Empikiem. „Projekt Wiedza” to jedno z naszych działań, polegających na wychodzeniu z ciekawymi wykładami poza mury Uczelni. Spotyka się to z coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w Manufakturze – wyjaśnia Anna Rolczak, dyrektor Centrum Promocji UŁ.Wystąpienie dr Papińskiej adresowane jest głównie do najmłodszych, ale bez względu na wiek, każdy znajdzie tutaj coś interesującego.


Łódź zaprasza!


Z okazji 595 urodzin miasta przygotowano łącznie 600 wydarzeń – koncertów, festiwali czy przedstawień. Informacje o nich (między innymi o naszej strefie) można znaleźć na specjalnie utworzonej podstronie UMŁ. Zapraszamy do odwiedzenia Piotrkowskiej i nie tylko. Dr Karolina Kołodziej z Wydziału Filologicznego UŁ przypomina, że łódzkie legendy dotyczą nie tylko słynnej ulicy, ale również innych miejsc…


Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość Sens życia i jego znaczenie
Następna wiadomość Studenckie Granty Badawcze rozdane!