UŁ w czołówce uniwersyteckich kuźni prezesów

Według najnowszych danych 2,62 procent osób z dyplomem UŁ zasiada obecnie w fotelach prezesów. Uniwersytet Łódzki uplasował się na miejscu 14. wśród wszystkich uwzględnionych szkół wyższych i na 3. wśród uniwersytetów, tuż za Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Gdańskim, w opublikowanej przez Rzeczpospolitą kolejnej edycji rankingu kuźni prezesów, czyli szkół wyższych mogących się pochwalić największą grupą absolwentów wśród szefów czołowych firm.

Ranking otwiera Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu największą grupę stanowią absolwenci kierunków technicznych, ale coraz większy odsetek to osoby z wykształceniem ekonomicznym. Zestawienie pokazuje także, że na stanowiskach prezesów można również spotkać prawników, fizyków, historyków czy filologów.

Widoczną na podium dominację szkół technicznych widać też w całym rankingu, lecz udział szefów, którzy jako pierwsi ukończyli studia inżynierskie, systematycznie spada. O ile jeszcze w 2012 r. przekraczał 50 proc., o tyle obecnie wynosi niespełna 40 proc. Z kolei odsetek top menedżerów z dyplomem uczelni ekonomicznej zwiększył się w tym czasie z 19,8 do prawie 25 proc. W rzeczywistości udział szefów z wykształceniem ekonomicznym jest jeszcze większy, gdyż spora część prezesów studiujących na politechnikach i uniwersytetach wybierała tam kierunki ekonomiczne, w tym zarządzanie. - komentuje Rzeczpospolita.

Więcej szczegółów --> https://www.rp.pl/Sciezki-kariery/312199920-Techniczne-szkoly-prezesow.html

Źródło: Rzeczpospolita