20 listopada, 2020 r.

UŁ współtworzył grę o przemysłowej Łodzi

UŁ współtworzył grę o przemysłowej Łodzi

fot. UMŁ

Gra „Lodzermenscha przemysłowy język postępu. Historia jednego listu” to projekt Muzeum Miasta Łodzi, który pozwala przeżyć przygodę niczym z powieści „Ziemia Obiecana”. Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzili konsultacje merytoryczne przy tym projekcie.


W grze występuje kilka postaci znajdujących się na różnych szczeblach drabiny społecznej: m.in. fabrykant, pracownik biurowy, robotnik, felczer czy pomoc apteczna. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w rozwiązaniu problemu pewnego listu.


Moja praca polegała na zróżnicowaniu językowym postaci. Język miał być jednym z elementów ich charakterystyki – mówi dr Karolina Kołodziej z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.


Zadanie było tym ciekawsze, że wymagało znajomości historii Łodzi. Tylko w ten sposób językowe zróżnicowanie postaci mogło być wiarygodne. Język fabrykanta nie powinien być stylizowany gwarowo, bo łódzcy fabrykanci przybywali do miasta na przykład z terenów Niemiec. Bałucki rzezimieszek zaś raczej nie posługiwał się literacką polszczyzną. Niektórzy bohaterowie używają germanizmów, inni – charakterystycznej konstrukcji składniowej zdań (na przykład powtarzanie słowa „prawda” przez fabrykanta). Nie brakuje też łodzianizmów – opowiada dr Kołodziej.


Z kolei dr Marcin Szymański z Katedry Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii UŁ, przeprowadził konsultacje merytoryczne, które dotyczyły głównie opisu profesji poszczególnych postaci i relacji między pracownikami w fabryce.


Wraz z twórcami gry staraliśmy się jak najrzetelniej odwzorować świat, w którym rejent nie pracował w firmie, tylko miał oddzielną praktykę, a robotnik praktycznie nie spotykał się z dyrektorem. To detale czynią scenariusz rozgrywki wiarygodnym. Gra ma swoją specyfikę i nie jest wykładem historii, chodziło więc o zachowanie równowagi między wiarygodnością, a grywalnością i przystępnością – podsumowuje dr Marcin Szymański.


Gra „Lodzermenscha przemysłowy język postępu. Historia jednego listu” powstała w ramach projektu „Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi”. Wersja komputerowa jest uzupełnieniem gry planszowej, której premiera miała miejsce w ubiegłym roku. Więcej informacji (a także samą grę) znaleźć można na stronie Muzeum Miasta Łodzi.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Komunikat o spotkaniu Przewodniczących Rad Uczelni
Następna wiadomość Zagraniczni studenci na uczelniach – UŁ 3. w Polsce!