UŁ współtworzył grę o przemysłowej Łodzi

Gra "Lodzermenscha przemysłowy język postępu. Historia jednego listu" to projekt Muzeum Miasta Łodzi, który pozwala przeżyć przygodę niczym z powieści "Ziemia Obiecana". Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzili konsultacje merytoryczne przy tym projekcie.

W grze występuje kilka postaci znajdujących się na różnych szczeblach drabiny społecznej: m.in. fabrykant, pracownik biurowy, robotnik, felczer czy pomoc apteczna. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w rozwiązaniu problemu pewnego listu.

- Moja praca polegała na zróżnicowaniu językowym postaci. Język miał być jednym z elementów ich charakterystyki - mówi dr Karolina Kołodziej z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

- Zadanie było tym ciekawsze, że wymagało znajomości historii Łodzi. Tylko w ten sposób językowe zróżnicowanie postaci mogło być wiarygodne. Język fabrykanta nie powinien być stylizowany gwarowo, bo łódzcy fabrykanci przybywali do miasta na przykład z terenów Niemiec. Bałucki rzezimieszek zaś raczej nie posługiwał się literacką polszczyzną. Niektórzy bohaterowie używają germanizmów, inni - charakterystycznej konstrukcji składniowej zdań (na przykład powtarzanie słowa "prawda" przez fabrykanta). Nie brakuje też łodzianizmów - opowiada dr Kołodziej.

Z kolei dr Marcin Szymański z Katedry Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii UŁ, przeprowadził konsultacje merytoryczne, które dotyczyły głównie opisu profesji poszczególnych postaci i relacji między pracownikami w fabryce.

- Wraz z twórcami gry staraliśmy się jak najrzetelniej odwzorować świat, w którym rejent nie pracował w firmie, tylko miał oddzielną praktykę, a robotnik praktycznie nie spotykał się z dyrektorem. To detale czynią scenariusz rozgrywki wiarygodnym. Gra ma swoją specyfikę i nie jest wykładem historii, chodziło więc o zachowanie równowagi między wiarygodnością, a grywalnością i przystępnością - podsumowuje dr Marcin Szymański.

Gra "Lodzermenscha przemysłowy język postępu. Historia jednego listu" powstała w ramach projektu "Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi". Wersja komputerowa jest uzupełnieniem gry planszowej, której premiera miała miejsce w ubiegłym roku. Więcej informacji (a także samą grę) znaleźć można na stronie Muzeum Miasta Łodzi.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/