UŁ z cyberambasadorami

Ile wie o Tobie Twój smartwatch? Jak skutecznie chronić swoje dane w epoce RODO, sztucznej inteligencji i Big Data? Uniwersytet Łódzki opracuje bezpłatny kurs online i przeszkoli cyberambasadorów. 1 września br. UŁ rozpoczął realizację projektu programu Erasmus +, który ma celu wsparcie wszystkich użytkowników nowych technologii, chcących skutecznie chronić swoje dane osobowe w dobie Big Data i sztucznej inteligencji.

- AI Trans ("Increasing AI Transparency Through Digital Alternative Learning of Privacy Training") to projekt, którego efektem będzie m.in. dostępny online, bezpłatny kurs opisujący wyzwania dla ochrony prywatności w dobie Internetu przedmiotów i instrumenty prawne, z których możemy skorzystać, chcąc się bronić przed wszechobecnymi algorytmami. Wspólnie z partnerami z Bułgarii, Japonii, Włoch, Portugalii i Mołdawii przeszkolimy młodych cyberambasadorów i pomożemy wszystkim użytkownikom Internetu chronić swoje dane osobowe - wyjaśnia dr Joanna Kulesza z WPiA UŁ.

Ubiegłoroczna reforma ochrony danych osobowych wynikająca z wejścia w życie Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (RODO) miała kluczowe znaczenie dla jednolitego rynku cyfrowego. Ten obszar gospodarki wspólnotowej Komisja Europejska uznaje za priorytet, starając się umożliwić obywatelom UE i przedsiębiorstwom mającym tutaj swoją siedzibę pełne korzystanie z potencjału usług cyfrowych.

Jednak pierwszy rok stosowania RODO pokazał, jak dużym wyzwaniem dla ochrony prywatności jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wyzwanie to stało się tym większe, im więcej pojawiało się nieporozumień dotyczących ochrony danych osobowych oraz im częściej pojawiały się zagrożenia dla bezpieczeństwa czy to ze strony cyberprzestępców, czy nowych modeli ekonomicznych. Konsumenci stają się zależni od treści oferowanych przez dostawców usług cyfrowych, przygotowanych przy pomocy algorytmów odpowiedzialnych za wybór przedstawianych im informacji, reklam, oferty czy usług.

- Przedsiębiorcy chętnie korzystają z algorytmów, profilujących nasze zachowania online, choć nie zawsze jasne jest, na ile ich zachowania zgodne są z RODO. Odpowiedzi na to pytanie UŁ poszuka podczas realizacji projektu AI Trans, zaś wyniki badań przedstawi w dostępnym online kursie i użyje ich do przeszkolenia cyberambasadorów. Uniwersytet Łódzki jako jeden z wiodących ośrodków badawczych zajmujących się ochroną danych osobowych w dobie cyfryzacji, zaangażował się w projekt, który ma odpowiedzieć na pytanie o granice swobody dostawców usług w korzystaniu z technik profilowania użytkowników oraz co za tym idzie, wykorzystywania informacji o nich dla celów komercyjnych - dodaje dr Kulesza.

"Privacy in a Connected World" będzie darmowym kursem online dla wszystkich tych, którzy poszukują wiedzy o "Internecie przedmiotów" (Internet of Things, IoT) i odpowiedzi na pytanie, jak daleko sięgają granice swobody przedsiębiorców w epoce Big Data. Przedstawimy praktyczne informacje, przydatne przeciętnemu konsumentowi usług społeczeństwa informacyjnego, nie uciekając się do skomplikowanej terminologii technicznej czy prawnej.

Kurs zostanie przygotowany z uwzględnieniem prawnych i społecznych wyzwań dla ochrony prywatności w trzech głównych obszarach: roboty pomocnicze, w tym urządzenia medyczne do noszenia (wearables), gadżety inteligentnego domu i zabawki. Przygotowywany kurs zapewni nie-specjalistom oraz użytkownikom bez fachowej wiedzy prawne i technicznej praktyczne informacje o nowych technologiach, w tym wyposaży ich w wachlarz niezbędnych kompetencji cyfrowych przydatnych przy korzystaniu z tych technologii. Informacje te wykorzystane zostaną także podczas zaplanowanego w trakcie projektu szkolenia cyberambasadorów, którzy tę wiedzę przekazywać mają dalej w swoich środowiskach.

Opracowane zostaną także informacje o wpływie technologii na nasze codzienne życie, jak i przydatne wskazówki o tym, jak chronić swoją prywatność online. Przede wszystkim ma on pomóc nam spojrzeć krytycznie na nowe technologie i świadomie podejmować decyzje o informacjach, jakimi chcemy dzielić się z dostawcami usług.

Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +. Przez najbliższe dwa lata Uniwersytet Łódzki będzie współpracować z partnerami z Bułgarii, Japonii, Włoch, Portugalii i Mołdawii celem opracowania i udostępnienia praktycznych informacji o tym, jak skutecznie chronić swoją prywatność w świecie nowych technologii. Całkowita wartość projektu to ponad 200 tys. EURO, jego efekty powinny być dostępne przed końcem sierpnia 2021. Koordynatorem projektu ze strony UŁ jest dr Joanna Kulesza z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Tekst źródłowy: dr Joanna Kulesza, Wydział Prawa i Administracji UŁ