14 listopada, 2017 r.

UŁ zaczyna współpracę z Mongolią

fot. UŁ

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna współpracę z Państwowym Uniwersytetem Mongolskim. Wniosek zgłosił Prorektor ds. współpracy krajowej i międzynarodowej UŁ, prof. Paweł Starosta. Porozumienie między uczelniami obejmować ma wymianę studentów i kadry naukowej, wspólne badania i konferencje, a także organizowanie letnich szkół uniwersyteckich. Planowane jest również utworzenie studiów w języku polskim dla studentów z Mongolii.

Mongolska uczelnia ma ponad 20 000 studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Wykłada tam ponad 1000 naukowców. PUM posiada 5 wydziałów: Sztuki i Nauk, Nauk Stosowanych i Inżynierii, Biznesu, Prawa oraz Studiów Międzynarodowych i Administracji. Ma również dwa oddziały zamiejscowe – Orkhon i Zavkhan. Na stałe współpracuje z ponad 31 krajowymi jednostkami naukowymi i 2 szkołami średnimi.

- Inicjatorem podjęcia współpracy był Pan Michał Łabenda, ambasador RP w Mongolii, który przyjechał do nas na początku roku i poinformował o możliwości nawiązania kontaktu naukowego. W efekcie tych starań doszło do mojej wizyty w Ułan Bator podczas 75-lecia uczelni, tam odbyły się już konkretne rozmowy – mówi prof. Paweł Starosta, Prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i zagranicznej.

Państwowy Uniwersytet Mongolski został założony w 1942 roku w stolicy kraju, Ułan Bator. Jest najstarszą i największą uczelnią w tym kraju. Około jedna trzecia obywateli Mongolii posiadająca wyższe wykształcenie skończyła właśnie PUM. W samym Ułan Bator mieszka prawie połowa mieszkańców kraju.

- W styczniu 2018 roku przyjedzie do nas pięcioosobowa delegacja z Ułan Bator, będziemy ustalać dokładne warunki utworzenia „polskich” grup na tamtejszym uniwersytecie. Studenci mongolscy będą przez dwa lata uczyć się u siebie w kraju intensywnie języka polskiego, po przyjeździe do Polski czeka ich jeszcze trzymiesięczny kurs dodatkowy i po nim będą kończyć studia magisterskie. Taki system współpracy może rozpocząć się od przyszłego roku akademickiego – wyjaśnia prof. Starosta.

Na Wydziale: School of Arts and Sciences prowadzona jest już nauka w języku polskim. To nie pierwszy kontakt mongolskiej uczelni ze stroną polską. 30.11. 2008r. tytuł doktora honoris causa PUM otrzymał Prezydent RP, Lech Kaczyński.

Poprzednia wiadomość „Niespodziewany” Gość na Gwiazdkę 2017
Następna wiadomość Salon ciekawej książki