Uniwersytet Łódzki zadba o bezpieczeństwo na arenach sportowych

„Wiadomo, co robić na stadionie, gdy wybuchnie pożar lub dojdzie do wypadku, ale wciąż kompletnie nie wiadomo jak reagować, gdy na takim obiekcie pojawi się ktoś zakażony niebezpieczną chorobą lub wniesie materiał radioaktywny” – mówi Prof. Michał Bijak, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego, który wspólnie z takimi klubami, jak Real Madryt czy Lech Poznań stworzy zupełnie nowy system bezpieczeństwa na europejskich arenach sportowych. Chodzi o zagrożenia CBRN, czyli chemiczne, biologiczne i radiologiczne. Prace ruszą na początku czerwca.

Prace nad projektem, realizowanym w ramach programu ISF Police, ruszą na początku czerwca. Eksperci z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ wspólnie z Realem Madryt, Lechem Poznań, Miejską Areną Kultury i Sportu w Łodzi i słowackim klubem MSK Żilina, a także służbami policyjnymi oraz kilkunastoma instytucjami z całej Europy opracują zasady mające wpłynąć na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa na stadionach i w halach sportowych.

Zagrożenia CBRN mogą być wykorzystywane np. przez grupy terrorystyczne lub − jak w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród uczestników wydarzeń − pojawiać się w dużych obiektach nieintencjonalnie.

Prof. Michał Bijak tłumaczy:

Areny sportowe to miejsca publiczne gromadzące bardzo dużą liczbę osób i o ile istnieje wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, o tyle na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych ich nie ma. Ten temat nie był do tej pory poruszany. A chociażby przykład ubiegłorocznego meczu Ligi Mistrzów Atalanta–Valencia pokazał, jak czynnik biologiczny może spowodować rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 wśród uczestników jednego wydarzenia.

Więcej w artykule.

Źródło: https://rynekinwestycji.pl/uniwersytet-lodzki-zadba-o-bezpieczenstwo-na-arenach-sportowych/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ