Uniwersytet Łódzki: tworzymy strategię rozwoju

Pod koniec stycznia 2020 r. rozpoczęła pracę Komisja ds. Strategii Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zadaniem jest stworzenie planu rozwoju uczelni na najbliższe lata. Pierwsze dwa spotkania poświęcone były przede wszystkim przedstawieniu wizji dalszego rozwoju Uniwersytetu przez Panią Rektor Elżbietę Żądzińską i członków Kolegium Rektorskiego. Następny etap to szerokie konsultacje społeczne. Ich uruchomienie zostało zaplanowane na koniec kwietnia. Jednak już teraz zapraszamy wszystkich pracowników uniwersytetu do nadsyłania swoich spostrzeżeń i pomysłów na adres strategia@uni.lodz.pl.

Zgodnie z wizją, zaprezentowaną przez Kolegium Rektorskie, Uniwersytet Łódzki będzie dalej rozwijał swój potencjał badawczy i organizacyjny. Celem jest dalsza realizacja założeń uczelni badawczej, konkurującej nie tylko z uniwersytetami w Polsce, ale również zagranicą. Tak ujęta strategia rozwoju zakorzeniona jest w możliwościach naszej społeczności. Wysoka jakość badań naukowych i dydaktyki połączone z dobrą organizacją i nowoczesną infrastrukturą są fundamentem, na którym uczelnia będzie się rozwijała przez kolejne lata.

- Uniwersytet Łódzki czerpie i buduje swoją siłę z przenikania się nauki, dydaktyki i działań w obszarze współpracy z otoczeniem, jednocześnie zapewniając rozwój i komfort pracownikom, doktorantom oraz studentom. W przyznaniu badaniom naukowym priorytetu i stworzeniu komfortowych warunków pracy uczelnia upatruje szansę na sukces i źródło swojej tożsamości. Doskonałość naukowa nie jest jednak możliwa bez doskonałości kształcenia. Zapewnia ono profesjonalność kadr (absolwentów i pracowników) i ciągłość pokoleń badaczy. Działania z obszaru współpracy z otoczeniem wspierają działalność naukową i dydaktyczną oraz zapewniają ich jak najlepsze wykorzystanie oraz społeczną użyteczność. We wszystkich obszarach rozwój Uniwersytetu Łódzkiego wspierają przedsięwzięcia zmierzające ku umiędzynarodowieniu uczelni i zwiększające jej międzynarodową widoczność. - zarysowuje główne cele strategii prof. Agnieszka Kurczewska, Prorektor UŁ ds. współpracy z otoczeniem i i przewodnicząca Komisji.

Nad treścią strategii pracuje kilka podzespołów, złożonych z władz wydziałów, naukowców, administracji uczelni i przedstawicieli studentów i doktorantów. Wspólnie z władzami i społecznością uniwersytetu ustalona zostanie również perspektywa czasowa strategii UŁ. O kolejnych etapach prac będziemy informować Państwa na bieżąco.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/