Uroczystość w Muzeum Miasta w 150. rocznicę śmierci Iry Aldridge’a

Już 7 sierpnia o godz. 12.00 Sala Lustrzana Pałacu Poznańskiego wypełni się wspomnieniem wybitnego aktora, tragika szekspirowskiego, gwiazdy europejskich scen teatralnych XIX wieku, niezapomnianego Otella. Wydarzenie upamiętniające zaszczyci gość specjalny - Omar Sangare.

Ira Aldridge urodził się w w 1807 r. w Nowym Jorku. Jednak jego prawdziwym domem była scena. Występował na dworach europejskich, również w Polsce. Miał zagrać na deskach łódzkiego teatru Paradyz. Los jednak zadecydował inaczej i 7 sierpnia 1867 roku aktor zmarł.

Gry aktorskiej uczył się obserwując innych - w Nowym Jorku w Park Theatre, który był wtedy jednym z najsłynniejszych teatrów w USA w owym czasie. Nabywał warsztatu aktorskiego również podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Ira Aldridge dużo czytał na temat teatru i gry aktorskiej. Wygłaszał na ten temat wykłady podczas tournee po Europie. Był członkiem zespołu African Grove Theatre w Nowym Jorku, pierwszego teatru prowadzonego przez Afroamerykanów. Ira Aldridge należał do grona zaledwie 33 aktorów, których Royal Shakespeare Company uhonorowało imienną tabliczką w siedzibie swojego teatru.

Pochowano go w Łodzi na Cmentarzu Ewangelicko-Augburskim. Mieszkańcy miasta licznie stawili się na pogrzebie. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi żegnało aktora podczas trwającej 10 godzin uroczystości pogrzebowej. Przypadek i ironia losu sprawiły, że umarł w Łodzi - jednym z niewielu dużych miast europejskich, w których nie zdążył zagrać. Mimo to łodzianie pokochali aktora - wyprawili mu uroczysty pogrzeb, ufundowali tablicę pamiątkową, a dzięki staraniom Barbary Williams - badaczki dziejów Aldridge'a przy olbrzymiej pomocy prof. Kujawińskiej-Courtney, Muzeum Kinematografii oraz Prezydenta Miasta na fasadzie budynku, w którym mieścił się hotel Paradyż, zawisła tablica pamiątkowa.

csm_IRA_ZAP_3000x1660_905c8eab61

W 2017 roku przypadają dwie Aldridge'owskie rocznice: 210. urodzin oraz 150. śmierci. Z tej okazji już 7 sierpnia z inicjatywy Wydziału Kultury w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się uroczystość "Ira Aldridge: In Memoriam". Gość specjalny z USA Omara Sangare zadeklamuje, również w oryginale, fragmenty Otella - sztandarowej roli Aldridge'a. O artyście opowiedzą: prof. Małgorzata Leyko z Wydziału Filologicznego UŁ, prof. Jacek Orłowski z Instytutu Teatralnego im. M. Hertza, oraz prof. Krystyna Kujawińska-Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i krajów Wspólnoty Brytyjskiej Wydziału Studiów Międzynarodowych UŁ, autorka doskonałej biografii artysty - Ira Aldridge (1807-1867). Dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Potem zabytkowe autobusy przewiozą gości na Cmentarz Ewangelicko-Augburski w Łodzi, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na grobie aktora.

W listopadzie będzie miała miejsce kulminacja obchodów rocznicowych: kierowane przez prof. Kujawińską-Courtney Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza w Łodzi oraz Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego organizują Dzień Aldridge'owski: rozpocznie go sesja naukowa poświęcona aktorowi, następnie odbędzie się wernisaż wystawy, a całość obchodów zwieńczy spektakl teatralny w wykonaniu amerykańskich artystów.

Redakcja: Centrum Promocji