Walka z totalitaryzmem... - webinar z udziałem ECBU UŁ

W poniedziałek 29 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na webinar "Konfrontacje z totalitaryzmami a kształtowanie się wolności religijnej". Wydarzenie współorganizuje Europejskie Centrum Badań Ustrojowych UŁ. Jednym z uczestników debaty będzie prof. Kazimierz Ujazdowski, a spotkanie poprowadzi dr Michał Matlak. Wydarzenie jest otwarte, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wszyscy uczestnicy webinaru będą mogli zadawać pytania prelegentom. Transmisja odbędzie się w dwóch językach - polskim oraz niemieckim.

Transmisja będzie dostępna na facebookowym profilu Centrum Historii Zajezdnia. (KLIKNIJ PONIŻEJ).

image_processing20200617-31283-1prb2z7

graf. ECBU UŁ

Temat webinaru dotyczy ważnego zagadnienia - obrona wolności religijnej była bowiem istotnym czynnikiem sprzeciwu wobec totalitaryzmów: zarówno systemu komunistycznego jak i nazistowskiego. Nierzadko była to oddolna potrzeba egzystencjalna ludzi, nie tylko działanie organizacji kościelnych.

Tematyka dyskusji jest bardzo aktualna: kwestia wolności religijnej, relacji religii i polityki w obu krajach, choć z różnych powodów, ma wielkie znaczenie. Ostatnie dekady to także wzrost znaczenia instytucji europejskich (zarówno Unii Europejskiej, jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka), zajmujących się obszarem wolności religijnej.

Podczas dyskusji będziemy rozmawiać o kluczowych wymiarach wolności religijnej: o tym, jakie są jej źródła, o różnicy między perspektywą polską i niemiecką, a także o tym, jak polskie i niemieckie rozumienie wolności religijnej ma się do europejskich uregulowań w tej materii.

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z Europejskim Centrum Badań Ustrojowych Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacją dla Nauki oraz Uniwersytetem w Lipsku. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze.

Europejskie Centrum Badań Ustrojowych UŁ

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst: Europejskie Centrum Badań Ustrojowych UŁ