Wiata rowerowa na EkSocu – kolejny projekt z BO zrealizowany!

Łódź słynie z budżetu obywatelskiego. Za jego sprawą łodzianie samodzielnie wybierają projekty, jakie realizowane są potem na terenie miasta. Dzięki ich inicjatywie powstają woonerfy, wykonywane są nasadzenia, odnawiane wspólne przestrzenie. Czerpiąc inspirację od najlepszych, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny uruchomił analogiczny program dla członków swojej społeczności. Właśnie zakończono realizację drugiego zwycięskiego projektu.

Na terenie EkSocu pojawił się nowy element - wiata rowerowa. To pomysł, na który w ramach pierwszego wydziałowego budżetu obywatelskiego zagłosowało gros studentów oraz pracowników. Z założenia projekt realizuje również cele, jakie wydział postawił sobie w obszarze zarządzania, edukacji, infrastruktury, transportu, jak i codziennego funkcjonowania kampusu.

- Wierzymy, że dzięki wiacie społeczność EkSocu będzie chętniej przyjeżdżała na zajęcia lub do pracy rowerem, rezygnując z auta - tłumaczy Dorota Cierniak-Dymarczyk z EKO EkSoc. - Jestem wdzięczna pomysłodawcom wiaty, bo to inicjatywa świetnie wpisująca się w projekt EKO EkSoc. Regularnie na Wydziale wcielamy bowiem w życie pomysły, które przyczyniają się do większej uważności na otaczający nas świat i w miarę naszych możliwości odciążają środowisko naturalne - dodaje.

To nie pierwszy projekt sfinansowany z wydziałowego budżetu obywatelskiego. Wcześniej zmodernizowano i wyposażono "Ring" - specjalną strefę do nauki i relaksu. Łącznie na realizację pomysłów obywatelskich EkSoc przeznaczył 50 tys. zł.

BO oraz zgłoszone do niego inicjatywy, które nie pozyskały wystarczającej liczby głosów, stały się dla Wydziału także źródłem inspiracji. Poza obywatelskim konkursem zakupiony został defibrylator, a na terenie kampusu zawisły budki lęgowe dla ptaków sprezentowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Na wiosnę 2021 roku planowane są kolejne eko działania, w tym instalacja specjalistycznych budek dla jerzyków i uli dla pszczelich rodzin.

Inicjatywy Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego wpisują się w kierunek, w jakim podąża cała nasza uczelnia. Uniwersytet Łódzki wdraża coraz to nowe projekty, których celem jest propagowanie postaw prośrodowiskowych. Wśród prowadzonych projektów warto wymienić akcję edukacyjną prowadzoną we współpracy z MPO Łódź oraz #MałeWielkieKroki - katalog dobrych eko praktyk.

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/