Wizualizacje życia codziennego… – książka pod red. socjologów UŁ

"Możemy zrozumieć więcej, gdy zobaczymy więcej. Wzrok jest niezbędny do zrozumienia codziennego życia, będącego dla nas jedynym i bezpośrednio dostępnym światem. Używamy zmysłów, aby pojąć rzeczywistość. […]" - czytamy we wstępie książki "Wizualizacje życia codziennego w badaniach interakcjonistycznych" pod redakcją prof. Krzysztofa T. Koneckiego i prof. Anny Kacperczyk z Instytutu Socjologii Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

- Książka nawiązuje bezpośrednio do badań interakcjonistycznych i swoją konstrukcją odzwierciedla zawartość poszczególnych ekspozycji prezentowanych na Uniwersytecie Łódzkim w 2017 roku. W pracy znajdują się artystyczne i dokumentalne wizualizacje zjawisk społecznych opatrzone są komentarzem socjologicznym, analizowane i omawiane za pomocą pojęć i narzędzi wywodzących się ze studiów wizualnych, antropologii oraz socjologii. Staramy się przedstawić w prostym języku różnorodne wymiary analiz życia codziennego odwołując się do socjologicznej i kulturologicznej refleksji nad ich fotograficznymi wizualizacjami. W książce znajdują się liczne fotografie pochodzące ze wspomnianej wystawy - opisują prof. A. Kacperczyk i prof. K. T. Konecki.

Monografia naukowa została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

[2.11] Wojdyn1

fot. Piotr Wojdyn (w książce s. 56)

3.23 _02KBR

Tulipanowe Usta | Doll with tulip lips (w książce s. 95) (fot. | photo: Katarzyna Bajda-Rusztowicz)