21 lutego, 2018 r.

Włodzimierz Cimoszewicz na EkSoc

Włodzimierz Cimoszewicz na EkSoc

Były premier, minister spraw zagranicznych i minister sprawiedliwości Włodzimierz Cimoszewicz był gościem Wykładu Dziekańskiego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Polityk mówił o zmianach geopolitycznych w Europie i na świecie. Współorganizatorem wydarzenia była Akademia Seniora Activus.


Włodzimierz Cimoszewicz opowiadał między innymi o początkach kryzysu Unii Europejskiej. Według niego u podstaw leżała między innymi tęsknota za przeszłością.- 130 lat temu PKB per capita w Wielkiej Brytanii był 2-3 razy większy niż obecnie. Stąd nostalgia i chęć powrotu do "lepszych czasów". To spowodowało Brexit – mówił były premier.


Włodzimierz Cimoszewicz podkreślił również, że nie jesteśmy już światem jednobiegunowym. Coraz więcej krajów walczy o status potęgi światowej i niezwykle szybko się rozwija. Przykładem są chociażby Chiny, które w ciągu ostatnich dekad mają przyrost PKB na poziomie 10%.


- Świat współczesny staje się światem coraz większych wyzwań dla tych, którzy dotychczas mu przewodzili – podsumował polityk.


Dodał, że obecnie w Europie nie ma zgody na to, który wariant przyszłości wybrać. Jego zdaniem Europa bardzo ustępuje tutaj np. Chinom, które potrafią planować swoją politykę na kilkadziesiąt lat wprzód.


Włodzimierz Cimoszewicz (ur. 13 września 1950 w Warszawie) to polski polityk i prawnik. Pełnił on rolę Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Wicemarszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Marszałka Sejmu. W latach 1989–2005 był posłem na Sejm X, I, II, III i IV kadencji.


2


Poprzednia wiadomość UŁ komentuje: Państwa nieuznawane
Następna wiadomość BIOETYKA A FILMOWE REPREZENTACJE