UŁ w konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza

24 czerwca JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Antoni Różalski podpisał wniosek aplikacyjny w konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Spośród 20 spełniających kryteria szkół wyższych, wybranych zostanie 10 flagowych, których subwencja wzrośnie o 10%. Pozostałe uczelnie dostaną 2% zwiększenie subwencji.

 

Przewidziane w konkursie finansowanie zostanie, zgodnie ze złożonym wnioskiem, przeznaczone na działania związane z podnoszeniem jakości działalności naukowej, na wzmocnienie współpracy badawczej z instytucjami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej, podnoszenie jakości kształcenia studentów i doktorantów z uwzględnieniem potrzeby włączenia studentów i doktorantów w prowadzenie badań naukowych, a także potrzeby skutecznego konkurowania o najzdolniejszych kandydatów na studia i do szkół doktorskich, przygotowanie i wdrożenie kompleksowych rozwiązań służących rozwojowi zawodowemu pracowników uczelni, w szczególności młodych naukowców, a wreszcie na podniesienie jakości zarządzania uczelnią, w tym na projakościowe zmiany organizacyjne.

Dzięki uzyskanemu finansowaniu możliwe stanie się zintensyfikowanie mobilności pracowników UŁ oraz naukowców chcących nawiązać z nami współpracę. Przewidujemy finansowanie ekspedycji badawczych oraz badań naukowych dzięki wewnętrznemu systemowi grantów.

42449539861_24820038d6_k

Planujemy otwarcie uczelni na najlepszych pracowników oraz stworzenie dla wszystkich sprzyjających warunków rozwoju na każdym etapie kariery w oparciu o monitoring kompetencji i efektów pracy.

W pracy badacza niezwykle istotną rolę odgrywa nowoczesna aparatura, dlatego zaplanowaliśmy odrębny fundusz infrastrukturalny.

Dofinansowane zostaną prestiżowe międzynarodowe granty badawcze oraz funkcjonowanie centrów doskonałości takich jak Dioscouri.

konkurs

Dotychczas doskonale funkcjonujące programy takie jak "Zdolny uczeń - świetny student" czy system studenckich grantów badawczych oraz Absolwent VIP czy Program mentoringowy będą rozwijane.

To tylko niektóre z opisanych we wniosku propozycji, które mają, utrzymując dotychczasową strukturę uniwersytetu klasycznego, z dużym zróżnicowaniem dyscyplin, doprowadzić do rozwoju szczególnie tych interdyscyplinarnych obszarów, które zostały zidentyfikowane jako posiadające duży potencjał rozwoju badawczego.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: Centrum Nauki UŁ