23 lutego, 2021 r.

Writefull - narzędzie do korekty tekstów w j. angielskim

Writefull - narzędzie do korekty tekstów w j. angielskim

Pisanie tekstów akademickich i naukowych w języku angielskim może być wyzwaniem zarówno dla naukowców, jak i dla studentów. Uniwersytet Łódzki i Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają społeczność akademicką Uczelni do testowania nowego narzędzia przeznaczonego do korekty tekstów naukowych w języku angielskim - Writefull. Dostęp testowy rozpoczyna się 1 marca br. i potrwa 30 dni.


Pakiet Writefull obejmuje:


· Writefull for Word - sprawdza tekst pisany w programie Word, poprawia błędy językowe w zakresie gramatyki, leksyki, interpunkcji, pisowni i stylu językowego. Oferuje również bazę zwrotów zaczerpniętych z autentycznych tekstów naukowych.

· Writefull for Overleaf - umożliwia korzystanie z dodatku Overleaf, który działa bezpośrednio podczas pisania w edytorze LaTeX Overleaf; przeznaczony jest dla przeglądarki Chrome.

· Writefull Revise - sprawdza dokument pod kątem gramatyki, pisowni, słownictwa, interpunkcji i stylu. Użytkownicy mogą przesłać dokument do programu Revise w formatach .docx, .doc albo .tex, następnie przejrzeć poprawki językowe i pobrać poprawioną wersję tekstu zawierającą wszystkie zaakceptowane sugestie.

· Writefull Cite - sprawdza tekst pod kątem kompletności cytowania źródeł, wyróżniając zdania, które według Writefull Cite powinny zawierać przypisy. Writefull Cite to przydatne narzędzie, które zapewnia kompletność odwołań do źródeł, a także zmniejsza ryzyko odrzucenia propozycji lub artykułu przez redaktorów z powodu niekompletnych przypisów. Zmniejsza również ryzyko (nieświadomego) plagiatu.


Korzystanie z Writefull wymaga: dostępu do internetu, zainstalowania wtyczki oraz posiadania konta internetowego w domenie uniwersyteckiej.


Szczegółowe informacje znajdą Państwo w aktualnościach na stronie internetowej Biblioteki UŁ. Wszystkim zainteresowanym proponujemy bezpłatne webinarium, które odbędzie się 3 marca 2021 r. na platformie ZOOM. Zachęcamy do korzystania z narzędzia Writefull oraz do przesyłania opinii o nim na adres: bulinf@lib.uni.lodz.pl
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Materiał: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Stanowisko KRASP ws. zmian w wykazie czasopism naukowych
Następna wiadomość Beeblioteka UniLodz – pasieka na dachu BUŁ