Writefull - narzędzie do korekty tekstów w j. angielskim

Pisanie tekstów akademickich i naukowych w języku angielskim może być wyzwaniem zarówno dla naukowców, jak i dla studentów. Uniwersytet Łódzki i Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają społeczność akademicką Uczelni do testowania nowego narzędzia przeznaczonego do korekty tekstów naukowych w języku angielskim - Writefull. Dostęp testowy rozpoczyna się 1 marca br. i potrwa 30 dni.

Pakiet Writefull obejmuje:

· Writefull for Word - sprawdza tekst pisany w programie Word, poprawia błędy językowe w zakresie gramatyki, leksyki, interpunkcji, pisowni i stylu językowego. Oferuje również bazę zwrotów zaczerpniętych z autentycznych tekstów naukowych.

· Writefull for Overleaf - umożliwia korzystanie z dodatku Overleaf, który działa bezpośrednio podczas pisania w edytorze LaTeX Overleaf; przeznaczony jest dla przeglądarki Chrome.

· Writefull Revise - sprawdza dokument pod kątem gramatyki, pisowni, słownictwa, interpunkcji i stylu. Użytkownicy mogą przesłać dokument do programu Revise w formatach .docx, .doc albo .tex, następnie przejrzeć poprawki językowe i pobrać poprawioną wersję tekstu zawierającą wszystkie zaakceptowane sugestie.

· Writefull Cite - sprawdza tekst pod kątem kompletności cytowania źródeł, wyróżniając zdania, które według Writefull Cite powinny zawierać przypisy. Writefull Cite to przydatne narzędzie, które zapewnia kompletność odwołań do źródeł, a także zmniejsza ryzyko odrzucenia propozycji lub artykułu przez redaktorów z powodu niekompletnych przypisów. Zmniejsza również ryzyko (nieświadomego) plagiatu.

Korzystanie z Writefull wymaga: dostępu do internetu, zainstalowania wtyczki oraz posiadania konta internetowego w domenie uniwersyteckiej.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w aktualnościach na stronie internetowej Biblioteki UŁ. Wszystkim zainteresowanym proponujemy bezpłatne webinarium, które odbędzie się 3 marca 2021 r. na platformie ZOOM. Zachęcamy do korzystania z narzędzia Writefull oraz do przesyłania opinii o nim na adres: bulinf@lib.uni.lodz.pl

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego