16 listopada, 2018 r.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chemii

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chemii

Substancje niebezpieczne. Co o nich wiemy? Czy potrafimy je rozpoznać i nazwać? Czy wiemy jak działają, jakie stanowią niebezpieczeństwo? Jak możemy się przed nimi chronić? Z odpowiedzią na powyższe pytania przychodzi kampania „Substancje niebezpieczne pod kontrolą”, w której czynnie uczestniczy Uniwersytet Łódzki.


Kontakt z substancjami niebezpiecznymi jest w Europie bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Dotyczy to zwłaszcza naszych miejsc pracy. Jesteśmy w związku z tym niejednokrotnie narażeni na różne problemy zdrowotne i choroby; bywa zagrożone nasze bezpieczeństwo. Z odsieczą przychodzi ogólnoeuropejska kampania: „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy - substancje niebezpieczne pod kontrolą”, realizowana w latach 2018-19. Inicjatorem akcji jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy https://healthy-workplaces.eu/en . Koordynatorem kampanii w Polsce jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP – PIB).


Partnerami kampanii w Uniwersytecie Łódzkim są: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Wydział Chemii UŁ, Zakład Prawa Ochrony Pracy Wydziału Prawa i Administracji UŁ oraz Inspektorat BHP UŁ – koordynator akcji.


201805084259&Baner-Kampanii-2018


W końcu października, w ramach kampanii, odbyła się na Wydziale Chemii UŁ ogólnopolska konferencja poświęcona problematyce substancji niebezpiecznych. Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Łódzki oraz CIOP – PIB, pod patronatem Rektora UŁ, w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości. Wydarzenie pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chemii” zgromadziło komplet osób zainteresowanych tematyką, reprezentujących różne instytucje naukowe w Polsce.


Podczas konferencji uczestnicy uzyskali, w pierwszej kolejności, wiedzę na temat substancji niebezpiecznych w miejscu pracy takich jak m.in., związki rakotwórcze, azbest czy bisfenol A.


W następnej części zapoznaliśmy się z problematyką substancji niebezpiecznych w codziennym życiu, czyli dopalaczy, mikroplastiku, glifosatu, smogu itd.


Ostatnia część przyniosła odpowiedzi na pytanie: jak możemy chronić się przed zagrożeniami jakie wywołują substancje niebezpieczne?


- Celem konferencji było zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne w miejscu pracy i poza nim, oraz promowanie kultury zapobiegania tym zagrożeniom – tłumaczy dr Małgorzata Pośniak, kierownik Zakładu Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych, CIOP-PIB.


- Zależy nam na propagowaniu oceny ryzyka, pogłębianiu wiedzy o zagrożeniach związanych z narażeniem na działanie substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Jak można to robić? Dobrym rozwiązaniem jest wspieranie wymiany dobrych praktyk, wzmacnianie znajomości obowiązujących już ram legislacyjnych, które chronią pracowników – wyjaśnia dr Pośniak.


Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat substancji niebezpiecznych w naszym otoczeniu zapraszamy do śledzenia kanałów informacyjnych Uniwersytetu Łódzkiego jak platforma Soundcloud: https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki oraz Youtube UŁ: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuA80EMga0nmfvxaRpp9ZXUywrJTSS0sH na których w najbliższym czasie zostaną zamieszczone wybrane wykłady zarejestrowane podczas konferencji.


Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć uniwersyteckim Flickrze: https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/72157703490514374

Właściciel zdjęć: CIOP-PIB.Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Muzeum Przyrodnicze UŁ - otwarcie coraz bliżej
Następna wiadomość Bohaterowie stulecia: Władysław Eugeniusz Sikorski