Nowi Absolwenci VIP UŁ

Dwunastu nowych Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego odebrało z rąk rektora Antoniego Różalskiego nominacje i symboliczne jabłka. To dziennikarze, menedżerowie i prawnicy, którzy po ukończeniu studiów zrobili błyskotliwe kariery. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości był wykład ekspercki o rewolucjach w gospodarce wygłoszony przez prof. Witolda Orłowskiego, również Absolwenta VIP UŁ, głównego doradcę ekonomicznego PwC.

Wykłady eksperckie to okazja do osobistego spotkania się z najwybitniejszymi absolwentami naszej uczelni. Dotychczas zrealizowanych zostało 14 takich wykładów, w tym m.in. Jarosława Kroca - Prezesa Zarządu Accenture w Polsce, Konrada Pokutyckiego - Prezesa Zarządu BSH SGD w Polsce czy Adama Krasonia - Prezesa Zarządu PwC Polska.

Do grona wybitnych wychowanków Uniwersytetu Łódzkiego uhonorowanych tytułem "Absolwent VIP" dołączyli tym razem:

- Magdalena Bednarek Żurawiecka, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Bilplast S.A. - ekonomia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- Piotr Borowski, Reporter TVN S.A. - socjologia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- Marek Brzeziński, Korespondent Polskiego Radia w Paryżu - filologia angielska (Wydział Filologiczny)

- Tomasz Furman, Członek Zarządu Aflofarm Farmacja Polska - prawo (Wydział Prawa i Administracji)

- Marcin Jaszczuk, Wiceprezes Zarządu Alior Bank - ekonometria (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- Paweł Kacprzyk, Prezes Zarządu Nationale-Nederlande Polska - ekonomia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- Marcin Kowalczyk, Redaktor naczelny "Dziennika Łódzkiego" i "Expressu Ilustrowanego" - filologia polska (Wydział Filologiczny)

- Adam Nitecki, Dyrektor Generalny L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie (Marketing i zarządzanie)

- Monika Palmowska, Partner KPMG Polska - ekonomia (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- dr Edyta Roszko, Senior Researcher Chr. Michelsen Institute w Bergen, Norwegia (niezależny instytut badawczy współpracujący z Uniwersytetem w Bergen) - Absolwentka Instytutu Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego

- Andrzej Skubiszewski, Dyrektor Generalny Japan Tobacco International Polska - zarządzanie i marketing (Wydział Zarządzania)

- Marek Szcześniak, Wiceprezes Zarządu Alior Bank - finanse i bankowość (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)

- Te jabłka symbolizują przynależność do jednego drzewa, jakim jest dla nas wszystkich Uniwersytet Łódzki. Liczę, że włączą się Państwo aktywnie w Program Absolwent VIP, pomagając również naszym zdolnym studentom zdobywać doświadczenie pod Państwa skrzydłami, w ramach staży i praktyk - powiedział rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

To zaszczytne grono wybitnych wychowanków naszej uczelni liczy już 217 osób. Wykłady eksperckie, które odbywają się w Pałacu Biedermanna w Łodzi, stanowią istotny element wzmacniania relacji Uniwersytetu z absolwentami i integracji samych absolwentów.

Prof. Witold Orłowski wygłosił wykład pt. "Gospodarka światowa - nadchodzą rewolucyjne zmiany". Przekrojowo przedstawił historię dobrobytu ludzkości, pokazując na kilku przykładach szanse i zagrożenia dla człowieka.

48957386886_c49166fcb4_k

prof. Witold Orłowski, fot. Maciej Andrzejewski Centrum Promocji UŁ

- Od narodzin Chrystusa do roku 1950 średnia długości życia była podobna. Potem nastąpiło przedłużenie tej średniej i teraz wyzwaniem jest dostosowanie gospodarki do rosnącej liczby ludzi starszych. Jeśli nie będziemy przesuwać wieku emerytalnego grozi nam katastrofa finansowa. Pytanie - jak sprawić by ludzie starsi pracowali dłużej? - mówił prof. Orłowski.

Ekonomista PwC poruszył również temat zmieniającej się rzeczywistości na przykładzie Internetu.

- To również wyzwanie dla demokracji. Przykładem jest protest żółtych kamizelek we Francji. Emmanuel Macron chciał negocjować z przywódcami tego protestu, ale okazało się, że przywódców nie ma. Był to ruch koordynowany wyłącznie przez portale internetowe - wyjaśniał Absolwent VIP UŁ.

Program Absolwent VIP to autorska i innowacyjna inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego w ramach której przewidziano m.in. projekt mentorski dla najzdolniejszych studentów UŁ, cykliczne spotkania i wykłady eksperckie Absolwentów VIP, a także wydarzenia specjalne, takie jak np. Światowy Zjazd Absolwentów w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas regularnie organizowanych spotkań zaproszeni wybitni absolwenci przyjmują z rąk Jego Magnificencji Rektora prestiżowy tytuł "Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego", a także - zamiast typowej statuetki - ceramiczne jabłko, mające symbolizować wspaniały owoc jaki wydała Uczelnia. Jabłko nawiązuje do owoców czyjegoś wysiłku i pracy. Jest owocem wiedzy, której zdobywanie rozpoczęło się na Uniwersytecie Łódzkim.

Fotorelacja

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/