Wyjątkowe odkrycie na UŁ - książka z dedykacją Noblistki

W zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego odnaleziono prawdziwą perłę - książkę z dedykacją napisaną przez Marię Skłodowską-Curie. Tego niezwykłego odkrycia dokonał zespół z Działu Zbiorów Specjalnych BUŁ podczas porządkowania spuścizny prof. Mariana Grotowskiego.

 

- Natrafiliśmy na książkę o promieniotwórczości "L'isotopie et les elements isotopes" z 1924 r., autorstwa "Madame Pierre Curie", czyli "pani Piotrowej Curie". Chodzi oczywiście o Marię Skłodowską-Curie, bo tak wtedy jeszcze przedstawiano we Francji kobiety (mężatki i wdowy), nawet jeśli były autorkami prac naukowych. Widnieje na niej własnoręczna dedykacja autorki "Dla Freda Joliot z całą moją miłością", w języku francuskim - komentuje Paweł Spodenkiewicz z BUŁ.

P1060121

Frederic Joliot był znanym fizykiem, uczniem Marii Curie, potem jej współpracownikiem, wreszcie zięciem, bo ożenił się z Ireną Curie. Uhonorowano go nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

- W jaki sposób książka ta trafiła do Łodzi? Frederic Joliot po II wojnie światowej bardzo zaangażował się w pomoc dla Polski, a w szczególności dla nowopowstałego Uniwersytetu Łódzkiego. Pomagał uzyskiwać stypendia dla młodych uczonych, a ponadto przysyłał książki naukowe. Do jednego z transportów włożył własną książkę, którą dostał od teściowej. Książką zaopiekował się fizyk prof. Marian Grotowski, a po jego śmierci trafiła do działu rękopisów UŁ - dodaje Paweł Spodenkiewicz.

Książka ma ogromną wartość nie tylko dla BUŁ, ale także dla całej uczelni. W 1949 r. jako pierwszy uczony - Frederic Joliot - został doktorem honoris causa UŁ.

P1060125


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: BUŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ