Wykład Dziekański prof. Petera Herrmanna

Bullshit jobs - but the problem is the stable - pod tym intrygującym tytułem kryje się wykład dziekański profesora Petera Herrmanna, laureata wydziałowego programu EkSoc Fellowship Programme, na który zapraszamy 12 grudnia o godz. 9.45 do auli C101 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

Punktem wyjścia rozważań Profesora będzie książka antropologa Davida Graebera pt. Bullshit jobs: A Theory (2018), w której autor dowodzi, że ogromna część istniejących obecnie stanowisk pracy jest zbędna, a ich jedynym uzasadnieniem jest zapewnienie środków utrzymania osobom je zajmującym. Prof. Peter Herrmann łączy tę perspektywę ze zjawiskiem marnotrawstwa zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i społecznym, a w poszukiwaniu źródeł takiego stanu rzeczy odwołuje się do idei wyrosłych na gruncie europejskiego oświecenia.

Prof. Peter Herrmann jest filozofem społecznym. Urodzony w niemieckiej Westfalii, od 1995 roku pracował m.in. w Irlandii na Uniwersytecie w Cork (University College Cork, School of Applied Social Studies). W latach 2013-2015 przebywał w Rzymie, gdzie współpracował z włoskim instytutem badawczym EURISPES. W kolejnych latach Peter Herrmann pracował na Uniwersytecie Zhejiang w Chinach a także w Instytucie Maxa Plancka w Monachium. Od października tego roku gościmy go na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

Materiał źródłowy: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji