Wyzwania pracy zdalnej. Krótki poradnik dla kierowników

Ostatnie miesiące to czas niełatwy i pełen sytuacji, z jakimi dotąd nie mieliśmy do czynienia. Praca zdalna, dyżury, izolacja - wszystko to wpływa zarówno na członków zespołów czy działów, jak i na kierowników. Jak postępować w nowej rzeczywistości, pozostając uważnym na potrzeby i trudności pracowników, a jednocześnie realizować zadania w sposób efektywny? Na to pytanie odpowiada nasz krótki poradnik.

 

Uniwersytet Łódzki zatrudnia niemal 4 tysiące osób. Charakter ich stanowisk, sposób wykonywania obowiązków zawodowych czy wymagania sprzętowe są niezwykle różnorodne. Podczas gdy niektóre zespoły z łatwością przestawiły się na pracę z domu, inne do tej pory mierzą się z tym wyzwaniem ze względu na specyfikę swoich codziennych zajęć. Chcąc wesprzeć kierowników odpowiedzialnych za ich działania, przygotowaliśmy dokument pełen inspiracji, dzięki którym nieco łatwiej będą mogli nawigować po - bądź co bądź - nieznanych wodach funkcjonowania w stanie globalnej pandemii.

- Efekt finalny pracy zespołu to tak naprawdę efekt stylu zarządzania kierownika - wyjaśnia Nina Georgiew-Brzezińska, pełnomocnik rektora ds. human resources. - Widać to szczególnie wyraźnie w sytuacjach kryzysowych, jaką bez wątpienia jest praca w czasach izolacji. Zadaniem zwierzchnika jest tak pokierować zespołem, by każdy pracownik czuł jego wsparcie i miał pewność, czego się od niego oczekuje. Zaproponowane przez nas rozwiązania ułatwią budowanie poczucia wspólnoty i zaufania między członkami działu oraz osiąganie zadowalających wyników w przypadku długich okresów pracy zdalnej.

W załączonym dokumencie poruszone zostały tematy związane z budowaniem wzajemnego wsparcia, niezbędnego w czasach niepewności i emocjonalnego dyskomfortu. Opisaliśmy również kwestię pracy indywidualnej z podwładnymi, którzy tego potrzebują. Ważnym elementem poradnika jest również prowadzenie regularnej, empatycznej komunikacji pomiędzy członkami zespołu oraz pracy na wspólnych, elektronicznych zasobach naszej uczelni. W dokumencie zachęcamy również kierowników do analizy swojego stylu kierowania pracownikami, co pomoże zrozumieć jego wpływ na jednostkę.

Zapraszamy do zapoznania się z inspiracjami, a także do wdrożenia zawartego w nich know-how w codzienną pracę swoich zespołów!

Praca zdalna - poradnik dla kierowników zespołów


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ