Nowy kierunek studiów UŁ we współpracy z biznesem

Uniwersytet Łódzki wraz z sześcioma silnymi partnerami biznesowymi otwiera nowy kierunek studiów - "Automatyzacja Procesów Biznesowych". Już od października studenci Wydziału Zarządzania będą mogli zdobywać kompetencje menedżerskie w powiązaniu ze znajomością automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. To efekt zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na specjalistów w zakresie RPA (Robotic Process Automation), posiadających jednocześnie rozwinięte kompetencje cyfrowe. Dzięki połączeniu tych kwalifikacji, absolwenci kierunku będą w stanie rozumieć nowoczesną technologię cyfrową i znać możliwości jej zastosowania w biznesie.

Rozpoznanie potrzeb rynku pracy

Obok tradycyjnych zadań uczelni, jakimi są kształcenie i badania naukowe, coraz częściej pojawia się także "trzecia misja" - współpraca z otoczeniem biznesowym. Relacje z przedsiębiorcami są integralną częścią rozwoju szkół wyższych. Pozwalają określić oczekiwania współczesnego pracodawcy, a tym samym zwiększyć atrakcyjność absolwentów na rynku pracy.

Wymiana wiedzy i doświadczenia umożliwia współtworzenie programów dydaktycznych, zajęć i warsztatów, a także organizowanie staży i zgłaszanie problemów badawczych do opracowania, na przykład w ramach prac dyplomowych. Zacieśnienie współpracy na linii nauka-biznes sprzyja również powstawaniu nowych kierunków studiów będących odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku.

W tworzenie i rozwój kierunku "Automatyzacja Procesów Biznesowych" zaangażowane są polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa wykorzystujące automatyzację w swojej praktyce rynkowej - BSH, Fujitsu, DXC Technology, Digital Teammates, Digital Workforce oraz Nordea jako Partner Inicjujący nowego kierunku. Nordea znajduje się wśród 20 firm najbardziej zaawansowanych w obszarze robotyki Blue Prism. Jest też liderem jeśli chodzi o skalę operacji realizowanych w krajach skandynawskich (aktualnie ok. 400 robotów w produkcji, które imitują pracę ok. 500 osób).

Zaangażowanie partnerów biznesowych pozwoli studentom na lepsze zrozumienie realiów współczesnego rynku, a projektowy charakter przygotowania pracy licencjackiej - na wykorzystanie nabytych umiejętności technicznych i kompetencji miękkich do tworzenia rzeczywistych zmian w przestrzeni organizacyjnej. Studia mają profil praktyczny, dominują zajęcia kształcące praktyczne umiejętności, prowadzone przez osoby z doświadczeniem zawodowym.

- Długoletnia współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z biznesem pozwala na wymianę cennych doświadczeń, umożliwia rozpoznanie potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz dostosowanie do nich oferty edukacyjnej uczelni. Uniwersytet Łódzki stale wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców w celu zwiększenia atrakcyjności swoich absolwentów na współczesnym rynku pracy. To już trzeci - po "Lingwistyce dla biznesu" i "Bankowości i finansach cyfrowych" - kierunek przygotowany przez Uniwersytet Łódzki od początku w ścisłej współpracy z biznesem. To także owoc konsekwentnego budowania relacji z naszymi wybitnymi wychowankami. Dzięki wsparciu "Absolwentów VIP" udaje nam się z sukcesem budować atrakcyjną i nowoczesną ofertę kształcenia - prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Gwarancja zatrudnienia

Największym atutem kierunku jest unikatowy, interdyscyplinarny program kształcenia, łączący kwalifikacje z zakresu zarządzania z kompetencjami cyfrowymi. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez kadrę naukowo-dydaktyczną UŁ, jak i praktyków biznesu z firm partnerskich.

Kierunek "Automatyzacja Procesów Biznesowych" jest przeznaczony dla osób, które interesują się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem oraz wykorzystaniem rozwiązań informatycznych w biznesie. Studia kierowane są do osób, które chcą poznać tajniki automatyzacji procesów poprzez ich robotyzację. Osoby posiadające określoną potrzebę robotyzacji i zainteresowane doskonaleniem procesów poprzez ich automatyzację to idealni kandydaci.

Program został skonstruowany w taki sposób, by absolwent mógł rozpocząć karierę w wielu obszarach gospodarki. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę dotyczącą tworzenia i doskonalenia dokumentacji procesowej, analityki i związanej z nią optymalizacji procesów biznesowych z wykorzystaniem robotyki i automatyki, dewelopowania rozwiązań, w szczególności na platformie Blue Prism, a także aktualizowania i usprawniania zaimplementowanego już cyfrowego pracownika w jego rzeczywistym środowisku pracy. Będzie również posiadał podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia projektów robotycznych w organizacjach reprezentujących zróżnicowane branże i jednostki non-profit, w tym ustalania standardów i zarządzania farmą robotów.

Absolwent tego kierunku studiów będzie także potrafił kreatywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach IT, w tym z grupą inżynierów, dzięki synergii nabytych w trakcie studiów umiejętności oraz kompetencji biznesowych i technologicznych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/