Zaczęliśmy nowy rok akademicki!

Uniwersytet Łódzki uroczyście otworzył rok akademicki 2019/2020. Studia rozpocznie u nas przeszło 10 000 nowych studentów. Na UŁ będzie kształcić się w tym roku rekordowa liczba osób spoza Polski - przeszło 3000. To również pierwszy rok dla Szkół Doktorskich UŁ. Inauguracyjny wykład, na temat historii relacji polsko-japońskich, wygłosił prof. Jacek Izydorczyk.

 

Inauguracja centralna roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczęła się o 13:30 na Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wzięli w niej udział między innymi studenci I roku, a także pierwsi doktoranci i władze Szkół Doktorskich UŁ. Uniwersytet Łódzki powołał cztery takie Szkoły - Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem (tę ostatnią wspólnie z dwoma instytutami PAN). W trudnej, kilkuetapowej rekrutacji wzięło udział 185 kandydatów, do Szkół dostały się 74 osoby. Listy gratulacyjne do władz uczelni i całej społeczności akademickiej przesłali Pan Prezydent Andrzej Duda, Pan Premier Mateusz Morawiecki oraz Pan Wicepremier Jarosław Gowin.

LIST PANA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

LIST PANA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

LIST PANA WICEPREMIERA JAROSŁAWA GOWINA

RELACJA FOTO

- To kolejny rok dużych wyzwań. Wdrażamy zmiany związane z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, od 1 października wchodzi w życie nowy Statut UŁ. Liczymy również na sukces w konkursie na uczelnie badawcze, w przygotowanie wniosku i prezentacji włożyliśmy mnóstwo pracy. Nie zmieni się na Uniwersytecie Łódzkim na pewno jedno - chodzi o uniwersalne wartości, jakie przyświecają Uczelni. Dla mnie wszyscy ludzie prawi i uczciwi są godni szacunku. Postrzeganie w ludziach wrogów wyłącznie z uwagi na ich odmienność jest dla nas, akademików, nie do przyjęcia - powiedział w swoim przemówieniu Rektor UŁ, prof. Antoni Różalski.

_MGL2299

Studenci I roku, którzy na egzaminach uzyskali najlepsze wyniki, zostali uroczyście zaprzysiężeni przez Rektora UŁ (fot. M. Andrzejewski, UŁ)

Jako pierwszych, kilka godzin wcześniej, powitaliśmy kilkuset zagranicznych studentów z programów wymiany. Na auli Wydziału Filologicznego przedstawiciele Biura Współpracy z Zagranicą UŁ wyjaśniali najważniejsze sprawy związane z pobytem w Polsce. Jak zwykle, pomagała nam również łódzka policja. Za każdym razem jej reprezentant uprzedza o ewentualnych zagrożeniach, jakie mogą spotkać studentów, szczególnie tych, którzy nie znają jeszcze dobrze polskiego prawa. W tym roku, po raz pierwszy w historii UŁ, Uczelnia kształcić będzie przeszło 3000 studentów zagranicznych w ciągu jednego roku akademickiego. To kolejny dowód na to, że konsekwentnie rozwijamy poziom naszego umiędzynarodowienia.

- Spotkania powitalne ze studentami uniwersytetu z zagranicy to już nieodzowna część działań Biura Współpracy z Zagranicą. Łatwo zapomnieć, że dla kogoś kto przybywa z innego kraju coś, co wydaje się nam Polakom oczywiste i proste, może dla niego takie nie być. Z reguły najpierw przesyłamy nowym studentom informator, w którym znajdzie wszystko to, co mu będzie najbardziej potrzebne w pierwszych dniach pobytu w Łodzi, potem jeszcze raz prezentujemy te informacje na spotkaniach. Młodzi ludzie otrzymują bardzo dużo nowych dla nich informacji, a im prędzej je przyswoją, tym łatwiejszy będą ich studia i pobyt w Polsce - wyjaśnia Liliana Lato, kierowniczka BWZ UŁ.

Wykład inauguracyjny na WPiA UŁ wygłosił Pan Profesor Jacek Izydorczyk, wykładowca tego wydziału, były ambasador Polski w Japonii. Wykład podkreślał znaczenie 100. rocznicy nawiązania stosunków polsko-japońskich oraz prezentował historie kontaktów pomiędzy naszymi narodami od czasu ich zaistnienia po rok 2019, który jest rokiem jubileuszowym. Jest to zarazem pierwszy rok nowej ery japońskiej "Reiwa" związanej z wstąpieniem na tron nowego cesarza Japonii Naruhito.

- Polskę i Japonię dzielą tysiące kilometrów i wiele różnic kulturowych, ale miłość do ojczyzny cenimy tak samo wysoko. Pierwsze polskie słowo, jakie zobaczyłem w Japonii to "przeznaczenie". Było zapisane na tablicy na Uniwersytecie w Kiusiu. Z kolei urząd ambasadora w Japonii objąłem 24 maja, czyli w ten sam dzień, kiedy powołano Uniwersytet Łódzki. Nie jestem człowiekiem zabobonnym, ale wtedy w to przeznaczenie uwierzyłem - mówił wykładowca WPiA UŁ.

_MGL2589

Wykładu Prof. Jacka Izydorczyka można wysłuchać klikając w zdjęcie. (fot. M. Andrzejewski, UŁ)

Uniwersytet Łódzki w roku akademickim 2019/2020 uruchomił ponad 170 kierunków. Wśród nowości znalazły się: Chemia materiałów i nanotechnologia, Biologia kryminalistyczna, Zarządzanie w administracji publicznej, Ekonometria i analityka danych, Twórcze pisanie, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna czy Pedagogika sportu.

Część już istniejących kierunków zmieniła swoje nazwy lub profile. To również efekt nowego przyporządkowania do dyscyplin naukowych i dostosowania programu kształcenia do przepisów Ustawy.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: COSiD UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ