Pierwszy w historii M-ERA.NET polski zespół koordynujący projekt. UŁ liderem międzynarodowego projektu NCN!

Po raz pierwszy w historii uczestnictwa Narodowego Centrum Nauki w konkursach sieci M-ERA.NET do finansowania zakwalifikowany został projekt, któremu w całości przewodzić będzie polski zespół badawczy. Koordynatorem tego projektu będzie prof. Maria Bryszewska z UŁ. Poza zespołem badawczym z naszej uczelni wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej znalazły się jeszcze trzy zespoły z Polski.

 

W konkursie zostało złożonych 166 wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości 18,2 mln euro otrzymało 27 projektów.

Zwycięskie projekty, które realizowane będą z udziałem zespołów naukowych z Polski:

  1. NanoTENDO: Transfer nanocząstek przez barierę śródbłonkową. Kierownik polskiego zespołu: prof. Maria Bryszewska (koordynator całego projektu międzynarodowego), Uniwersytet Łódzki. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Łotwy i Hiszpanii.
  2. FunKeyCat: Gradient funkcjonalny uzyskany poprzez kluczowe domieszkowanie w katalitycznie aktywnych elektrodach dla ogniw z ceramicznym przewodnikiem protonowym. Kierownik polskiego zespołu: dr Sebastian Wachowski, Politechnika Gdańska. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Hiszpanii i Norwegii
  3. NOEL: Innowacyjne nanostrukturalne elektrody dla magazynowania energii; Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. czł. koresp. PAN Elżbieta Frąckowiak, Politechnika Poznańska. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Hiszpanii i Słowenii.
  4. HOTselflub: Samo-smarujące systemy tribologiczne pracujące w warunkach wysokich temperatur; Kierownik polskiego zespołu: dr Agnieszka Tomala, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Austrii i Estonii.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

https://m-era.net/news/joint-calls/joint-call-2018/results-of-m-era-net-call-2018

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursie

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378216618303047


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: NCNRedakcja: Centrum Promocji UŁhttps://m-era.net/news/joint-calls/joint-call-2018/results-of-m-era-net-call-2018