Zmarł prof. Leszek Wojtczak, były Rektor UŁ

30 grudnia 2018 roku zmarł Pan Profesor Leszek Wojtczak, były Rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Był fizykiem, profesorem zwyczajnym, pracował na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.

Urodził się 2 lipca 1939 r. w Gozdowie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Aleksandrowie Łódzkim. Po odbyciu studiów na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii otrzymał w roku 1961 tytuł magistra fizyki. Stopień naukowy doktora nauk matematyczno-fizycznych nadała mu Rada Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego w 1964 r.

Profesor Leszek Wojtczak pełnił funkcję Rektora UŁ w latach 1984-1990. W kolejnych latach kierował swoim rodzimym wydziałem. Naukowo zajmował się fizyką cienkich warstw i statystyczną teorią atomu. Opublikował około trzystu artykułów, dwie monografie naukowe, podręczniki dla studentów. Wypromował ponad dwudziestu doktorów. Sam otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Yorku i Uniwersytetu Claude Bernarda w Lyonie.

Uroczystości pogrzebowe Rektora Leszka Wojtczaka odbędą się w kościele pw. Św. Teresy, w dniu 7 stycznia 2019 r. (poniedziałek) o godzinie 13:00, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Stary Cmentarz na Rudzie w Łodzi.