Zmarł prof. Maciej Zieliński

Zmarł prof. Maciej Zieliński - wybitny prawnik, specjalista z dziedziny logiki prawniczej i teorii prawa, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Profesor Maciej Zieliński ukończył Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i z tą uczelnią związany był przez wiele lat. Tam uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Pod koniec lat 80' został wykładowcą na Uniwersytecie Szczecińskim. Był również członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN i prezydium Rady Języka Polskiego. Zasiadał w zespole ekspertów przygotowujących treść projektu konstytucji przyjętej w 1997 roku. W czasie swojej kariery naukowej odbył staż m.in. na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziałach Prawa i Administracji, a także Filozoficzno-Historycznym.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego Pan Profesor Maciej Zieliński otrzymał w 2012 roku. Promotorem był prof. Marek Zirk-Sadowski, a recenzentami zostali ówczesny rektor UŁ, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Leszek Leszczyński z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

"Prof. Zieliński zawsze walczył o wysoki poziom językowy polskiego prawa. Jest też w dziedzinie tworzenia i wykonywania prawa jednym z największych autorytetów w naszym kraju. Jego związki z Łodzią są wieloletnie i również bardzo istotne" - mówił o nim w 2012 roku prof. Zirk-Sadowski.

Cała społeczność akademicka Uniwersytetu Łódzkiego składa rodzinie i bliskim Pana Profesora szczere kondolencje.