30 lipca, 2020 r.

Żyj świadomie! – dr Dorota Sikora-Fernandez

graf.UŁ

W koncepcji „smart city” cyfrowe sieci komunikacyjne porównywane są do systemu nerwowego, a rolę mózgu odgrywają urządzenia, które sterują tym systemem. Wiele europejskich czy azjatyckich metropolii funkcjonuje już w oparciu o precyzyjne zbieranie danych, w takich obszarach, jak: nawadnianie terenów zielonych, gospodarka odpadami, ruch miejski, bezpieczeństwo mieszkańców. Ważne przy tym, aby inteligentne technologie podnosiły poziom aktywności mieszkańców miast i wyzwalały ich kreatywność – mówi dr Dorota Sikora-Fernandez z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w kolejnym podcaście z serii „Żyj Świadomie!” RMF FM.

ŻYJ ŚWIADOMIE -PODCASTY RMF FM Z UDZIAŁEM NAUKOWCÓW UŁ

Mieszkamy w miastach zaprojektowanych na naszą miarę. Zatopionych w zieleni, przyjaznych komunikacyjnie, sprzyjających wypoczynkowi. Na co dzień spotykamy przychylnie nastawionych do nas ludzi. Pracujemy w miejscach, w których praca jest doceniana, a pracodawca się o nas troszczy. Wspólnie dbamy o środowisko, kupujemy tylko tyle, ile potrzebujemy. Nie wyrzucamy, wymieniamy się rzeczami lub wykorzystujemy je ponownie. To nie utopia, lecz możliwości, którymi dzielą się z nami naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Dowiemy się m.in., czym jest zero waste, odpowiedzialna konsumpcja, świadomi pracodawcy, inteligentne, pełne zieleni miasta. Postaramy się znaleźć równowagę w „fast świecie” i dowiedzieć, jak dobrze żyć!

31521748511_0c017af576_odr Dorota Sikora-Fernandez

Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Konwencja stambulska - prawa człowieka, nie ideologia