Mgr Tomasz Lachowski to od roku akademickiego 2010/2011 doktorant Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA na Uniwersytecie Łódzkim. Od początku studiów wielokrotnie zaangażowany w liczne projekty i badania. W 2014 r. za swój wkład w działalność naukowo-badawczą otrzymał Nagrodę Naukową Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywność ta bezpośrednio przekłada się na promocję Naszej Uczelni w skali województwa i ogólnokrajowej. Zainteresowania dydaktyczne Tomasza Lachowskiego skupiają się wokół analizy społeczeństw powojennych, porewolucyjnych i post-autorytarnych.

Działalność organizacyjna: Współautor i współprowadzący cykl spotkań „Świat w zagrożeniu”, współorganizator cyklu „Świat dla początkujących”, współorganizator licznych konferencji naukowych na WPiA UŁ, redaktor naczelny magazynu „Stosunki Międzynarodowe” obejmującego sytuację internacjonalną na świecie, liczne wystąpienia w mediach radiowo-telewizyjnych poruszające tematykę społeczeństw.

Działalność w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych: Wizyta oraz badania na temat praw człowieka w Mozambiku, podpisanie listu intencyjnego o współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z katolickim Uniwersytetem Mozambiku, organizacja szkoleń dla pracowników administracji publicznej i ośrodków akademickich, sędziów i prokuratorów na zachodniej Ukrainie z zakresu praw człowieka, budowa platformy współpracy pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Przykarpackim Uniwersytetem Narodowych w Iwano-Frankowsku (Ukraina), projekt z Instytutem Tolerancji z siedzibą w Łodzi dotyczący integracji uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w krajach UE.

Badania terenowe za granicą: Bośnia i Hercegowina (2011 r.), Bangladesz (2013 r.), Egipt (2014 r.), Ukraina (2014 i 2015 r.), Naddniest i Abchazja (2015 r.), Mozambik (2015 r.).