Prof. Czesław Domański tytuł profesora nauk ekonomicznych uzyskał w 1991 r. W 1986 r. został doktorem habilitowanym na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Teoretyczne podstawy testów nieparametrycznych i ich zastosowanie w naukach ekonomiczno-społecznych”, a następnym roku docentem. W 1976 r. uzyskał tytuł doktora na podstawie rozprawy doktorskiej „Testy serii i ich ekonometryczne zastosowanie” (promotor prof. zw. dr hab. Zdzisław Hellwig). W 1968 r. zdobył tytuł magistra (tytuł pracy magisterskiej „Słowniki bezprzecinkowe”- promotor doc. dr hab. Jerzy Jaroń).

Funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Statystycznego pełni od 2010 r. (wcześniej również w latach 1994-2005). Od 1987 r. jest Członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN oraz Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, a od 2003 r. również Członkiem Prezydium Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN. Od 2002 r. związany jest z Komisja Metodologiczną, a wcześniej z Naukową Radą Statystyczną GUS. W latach 1993-1996 pełnił funkcję Prorektora UŁ ds. Ekonomicznych i Promocji. W latach 1987-1990 był Prodziekanem, a następnie Dziekanem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (1990-1993). W latach 1982-1985 Profesor pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Ekonometrii i Statystyki, a następnie w latach 1997-2013 Dyrektora Instytutu Ekonometrii i Statystyki, Kierownika Katedry Metod Statystycznych w latach 1992-2015. Członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przez ostatnie trzy kadencje (2007-2017). Członek Rady Konsultacyjno - Doradczej przy Prezesie Rady Ministrów (2007-2008). Prof. Czesław Domański jest twórcą łódzkiej szkoły statystyki nieparametrycznej.

Główne obszary zainteresowań naukowych to:
•     konstrukcja testów opartych na teorii serii i statystykach porządkowych,
•     budowa tablic statystycznych dla wybranych statystyk nieparametrycznych opartych na rozkładach dokładnych i formułach rekurencyjnych,
•    nieklasyczne metody wnioskowania statystycznego uwzględniające analizę bayesowską, bootstrapową i wnioskowanie nieparametryczne,
•    analiza własności testów wielowymiarowej normalności.

Wybrane publikacje:
• Statystyczne testy nieparametryczne, PWE, Warszawa 1979,
• Testy statystyczne, Warszawa 1990,
• Wnioskowanie statystyczne przy nieklasycznych założeniach, Wydawnictwo UŁ, Łódź 1998, (współautorstwo: K. Pruska, W. Wagner), Statystyczne systemy ekspertowe, Wydawnictwo UŁ, Łódź 1998 (współautorstwo: H. Gadecki, K. Pruska, A. Rossa),
• Nieklasyczne metody statystyczne, PWE, Warszawa 2000,
• Metody statystyki małych obszarów, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2001 (współautorstwo: K. Pruska),
• Zastosowanie metod statystycznych w badaniach pacjentów z chorobą niedokrwienną serca leczonych operacyjnie, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2003 (współautorstwo: A. Iwaszkiewicz-Zasłonka, R. Jaszewski, M. Misztal, P. Okoński, A. Rossa, E. Szymańska [Janowska], J. Zasłonka),
• Analiza rozkładów płac i dochodów w Polsce w przekroju terytorialnym, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2005,
• Statystyczne metody wnioskowania wielokrotnego, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2007 (współautorstwo: D. Parys),
• Nieklasyczne metody oceny efektywności i ryzyka. Otwarte Fundusze Emerytalne, PWE, Warszawa 2011 (współautorstwo: J. Białek, K. Bolonek-Lasoń, A. Mikulec),
• Testy statystyczne w procesie podejmowania decyzji Wydawnictwo UŁ, Łódź 2014, (współautorstwo: A. Baszczyńska, D. Pekasiewicz, A. Witaszczyk),
• Rozwój Statystyki łódzkiej, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2015, (współautorstwo: A. Jędrzejczak).

Organizator: 35 międzynarodowych konferencji „Wielowymiarowa Analiza Statystyczna WAS”, inicjator i współorganizator 20 konferencji naukowych „Etyka w życiu gospodarczym”.

Redakcja kwartalników: „Random Operations and Stochastic Equations”, „Statistics in Transition – new series”, Członek Rady Programowej „Wiadomości Statystycznych”, Redaktor naczelny „Annales. Etyka w życiu gospodarczym” (1997-2012) oraz Przewodniczący Rady Naukowej „Annales. Etyka w życiu gospodarczym”.
Ważniejsze odznaczenia: Krzyż Oficerski O.O.P., Medal Bolzano Uniwersytetu im. Karola w Pradze, Złota Odznaka UŁ, Złoty Krzyż Zasługi, Medal KEN, Złota Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Statystyki RP”, Odznaka Honorowa Miasta Łodzi, Medal UŁ w Służbie Społeczeństwa i Nauki, Nagroda za Zasługi dla Miasta Łodzi.