Andrzej Furman

Właściciel Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

 

Główny udziałowiec Aflofarmu, trzeciej po Polpharmie i Adamedzie największej polskiej firmy farmaceutycznej. Jednak jego firma jest pierwszą w Polsce pod względem sprzedaży produktów dostępnych bez recepty.

Andrzej Furman studiował ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim, później pracował w rodzinnych Pabianicach jako nauczyciel, ale na początku lat 80. trafił do miejscowych zakładów farmaceutycznych Polfa. Do końca lat 80. pracował najpierw na stanowisku zastępcy, a później głównego księgowego. Z firmy odszedł pod koniec lat 80., aby założyć biuro doradztwa finansowego Abakus, nastawione głównie na tworzenie analiz dla rozsianych po kraju Polf. Jednak po jakimś czasie Furman postawił na hurt farmaceutykami i firma zmieniła nazwę na Aflopa. Przedsiębiorstwo prężnie się rozwijało i w 1993 r. rozpoczęło własną produkcję. Po kilku latach nazwa została zmieniona na Aflofarm i wykrystalizowała się strategia przedsiębiorstwa – obecnie Aflofarm jest liderem na rynku leków bez recepty. Ważną częścią portfolio firmy są również leki na receptę, których oferta ciągle się poszerza, oraz produkty z innych kategorii.

Obecnie Aflofarmem zatrudniającym już ponad 1 tys. osób zarządzają synowie Furmana: Jacek, Wojciech i Tomasz.

Andrzej Furman angażuje się natomiast w życie Pabianic, jest prezesem Fundacji „My kochamy Pabianice”, która dofinansowuje m.in. rozwój infrastruktury w mieście oraz wyposaża lokalne placówki medyczne w specjalistyczny sprzęt.