Bogumiła Wander–Baranowska

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna

Polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyser filmów dokumentalnych. Rozpoczynała karierę w Łódzkim Ośrodku TVP, do którego trafiła w drodze konkursu organizowanego pod koniec lat 60. W krótkim czasie dostrzeżono jej talent oraz urodę i zatrudniono w ośrodku warszawskim. Od połowy lat 70. XX wieku zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2, a po zróżnicowaniu obu anten w latach 80. pozostała w TVP1. Była konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. 

W roku 1979 przerwała pracę w telewizji, wyjeżdżając z mężem do Brukseli. Powróciła w roku 1982. W późniejszych latach, obok pracy jako spikerka, zajęła się również produkcją telewizyjną o tematyce artystycznej i przygotowaniem cyklicznego magazynu baletowego Życie na pointach. 

W 1987 r. wzięła udział w realizacji filmu Barbary Sass pt. W klatce, grając w epizodzie samą siebie. Pracowała na stanowisku prezentera najdłużej ze „starej gwardii” spikerów telewizyjnych, do roku 2003. Prowadziła także wiele dużych imprez, m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy festiwal w Sopocie.