dr Tomasz Orłowski

Ambasador tytularny ds. współpracy międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej Akademia Dyplomatyczna MSZ

Mentor edycji 2022/2023

Miejsce spotkań: online / Warszawa

Liczba podopiecznych w tej edycji: 1-2

Język spotkań: Polski, angielski, francuski

Tomasz Orłowski, ambasador tytularny, dr historii. Profesor Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego i visiting professor na Paris School of International Affairs, Institut d’Études Politiques w Paryżu (Sciences Po). Studiował archeologię i zabytkoznawstwo na uniwersytetach Łódzkim i Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz literaturę francuską i porównawczą i cywilizację średniowieczną na Uniwersytecie w Poitiers. Słuchacz Institut d’Hautes Études de la Défense nationale w Paryżu.

Pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych od sierpnia 1990 do września 2021. Wicedyrektor departamentów Europy (1994-1996), Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych (2004).  Ambasador, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego (2005-2007). I sekretarz, potem radca Ambasady RP w Paryżu (1990-1994), radca-minister, potem minister pełnomocny Ambasady RP w Rzymie (1996-2001). Sekretarz generalny polskiego Komitetu ds. UNESCO, członek Rady Wykonawczej UNESCO (2001-2004).

Ambasador RP we Francji i w Księstwie Monako (2007-2014). Wiceminister Spraw Zagranicznych (2014). Ambasador RP we Wloszech i Republice san Marino (2015-2017).
Wykłada również stosunki międzynarodowe i dyplomację na Uniwersytecie Warszawskim, Collège d’Europe, Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Sztuki Wojennej. Kierownik MBA Dyplomacja Studium Obywatelskiego Pawła Adamowicza na AFiB Vistula. Członek korespondent francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Autor licznych publikacji, podręczników protokołu i praktyki dyplomatycznej.