Krzysztof Turowski

Dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, felietonista

 

Mentor edycji 2022/2023

Miejsce spotkań: w miejscu uzgodnionym z Mentee / online / Warszawa

Liczba podopiecznych w tej edycji: 1-2

Język spotkań: Polski / Francuski


Krzysztof Turowski jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i PWSTTViF w Łodzi, doktorantem Institut Francais de Presse w Paryżu.
Karierę zawodową rozpoczynał jako dziennikarz i reporter w Polskim Radiu w Koszalinie, Łodzi i Warszawie. Współpracował z redakcjami „Kultury”, „Kontaktu” i Radia France Internationale w Paryżu, „Dziennika Polskiego” w Londynie, „Pomostu” Chicago i Radia Wolna Europa w Monachium. 

Był doradcą Grupy Prasowej Roberta Hersanta, a w 1991 roku został I zastępcą prezesa spółki „Presspublica”. W latach 90. był korespondentem Polskiego Radia, TVP i „Rzeczpospolitej” w Paryżu i Brukseli a następnie korespondentem warszawskim francuskiego dziennika „Le Figaro”. Był dziennikarzem Telewizji Polskiej, autorem i animatorem pierwszego w TVP talk-show „Godzina szczerości”. Współpracował jako publicysta z TV BIZNES i Polsatem.

W latach 1997 – 2005 pełnił funkcję dyrektora Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Brukseli, odpowiadał za promocję Polski w Belgii, Luksemburgu, instytucjach Unii Europejskiej i NATO. W latach 2005 – 2006 był doradcą Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej do spraw mediów. Jest twórcą słynnej kampanii z „Polskim hydraulikiem”. Wykładowca akademicki i dyplomata, radca, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Brukseli. 
Działacz „Solidarności”, delegat na I Zjazd „S”, członek prezydium zjazdu, internowany w Sieradzu i Łowiczu. W latach 1982-1991 przebywał na emigracji we Francji. Współpracownik paryskiego biura „Solidarności”.
Członek Ruchu Młodej Polski i londyńskiej organizacji „Niepodległość i Demokracja”. Działacz CSSO (Conference of Solidarity Support Organisations), przewodniczący tej organizacji na Europę. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.